14.07. 2022

Keltové a Středomoří

Keltské kmeny nežily v nějaké středoevropské izolaci. Antická hmotná kultura se k nim dostávala přes Dunaj i Alpy a Keltové sami, ať už jako nepřátelé nebo naopak spojenci Římanů, Řeků a dalších národů, často pronikali na jih – do Středomoří a také do Malé Asie. V Muzeu města Ústí nad Labem o tom bude ve čtvrtek 14. července přednášet archeolog doc. PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Většina zájemců o archeologii a prehistorii spojuje Kelty převážně s naší zemí, popř. s širší střední Evropou. Keltové a jejich kultura však nebyli v žádném případě omezeni pouze na tuto oblast. Naopak – v druhé polovině prvního tisíciletí před Kristovým narozením hráli nikoliv nevýznamnou roli v celé řadě regionů Středomoří, kde v té době dominovala antická civilizace. Stejně tak jsou Keltové poměrně často zmiňováni v nejrůznějších dílech antických autorů, takže o jejich soužití s různými antickými kulturami máme k dispozici poměrně značné množství zpráv.

Martin Trefný představí posluchačům tři okruhy, resp. formy symbiózy Keltů a antických civilizací. Nejprve se zaměříme na ovlivnění zaalpských Keltů střední Evropy antickou hmotnou kulturou zejména v 6. a 5. století př. Kr. Dále se seznámíme s keltským působením ve starověké Itálii, kde se Keltové setkali jako soupeři i spojenci s různými národy, zejména však s Římany. V neposlední řadě se seznámíme s Kelty v antickém Řecku a antické Malé Asii, kde dokonce došlo k vytvoření Galatie – státu maloasijských Keltů, který se v závěru své existence stal oddaným přítelem Římanů a je spojen s péčí o tamější kult Augusta a Romy.

Přednáška Martina Trefného v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Foto v abstraktu: Umírající Gal. Detail hlavy římské kopie slavné antické sochy původně z maloasijského Pergamu, vytvořené po vítězství pergamského krále Attaly I. nad maloasijskými Kelty – Galaty ve 3. stol. př. Kr. Kredit: Rabax63 via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Foto v článku: Lodní figura z francouzské bitevní lodi Brennus, znázorňující stejnojmenného náčelníka keltského kmene Senonů, který v roce 387 př. Kr. vydrancoval Řím. Dílo sochařské dílny v Toulonu je vystaveno ve francouzském Národním námořním muzeu. Kredit: Med via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.