Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.07. 2022

Keltové a Středomoří

 

Keltské kmeny nežily v nějaké středoevropské izolaci. Antická hmotná kultura se k nim dostávala přes Dunaj i Alpy a Keltové sami, ať už jako nepřátelé nebo naopak spojenci Římanů, Řeků a dalších národů, často pronikali na jih – do Středomoří a také do Malé Asie. V Muzeu města Ústí nad Labem o tom bude ve čtvrtek 14. července přednášet archeolog doc. PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Většina zájemců o archeologii a prehistorii spojuje Kelty převážně s naší zemí, popř. s širší střední Evropou. Keltové a jejich kultura však nebyli v žádném případě omezeni pouze na tuto oblast. Naopak – v druhé polovině prvního tisíciletí před Kristovým narozením hráli nikoliv nevýznamnou roli v celé řadě regionů Středomoří, kde v té době dominovala antická civilizace. Stejně tak jsou Keltové poměrně často zmiňováni v nejrůznějších dílech antických autorů, takže o jejich soužití s různými antickými kulturami máme k dispozici poměrně značné množství zpráv.

Martin Trefný představí posluchačům tři okruhy, resp. formy symbiózy Keltů a antických civilizací. Nejprve se zaměříme na ovlivnění zaalpských Keltů střední Evropy antickou hmotnou kulturou zejména v 6. a 5. století př. Kr. Dále se seznámíme s keltským působením ve starověké Itálii, kde se Keltové setkali jako soupeři i spojenci s různými národy, zejména však s Římany. V neposlední řadě se seznámíme s Kelty v antickém Řecku a antické Malé Asii, kde dokonce došlo k vytvoření Galatie – státu maloasijských Keltů, který se v závěru své existence stal oddaným přítelem Římanů a je spojen s péčí o tamější kult Augusta a Romy.

Přednáška Martina Trefného v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

 

Foto v abstraktu: Umírající Gal. Detail hlavy římské kopie slavné antické sochy původně z maloasijského Pergamu, vytvořené po vítězství pergamského krále Attaly I. nad maloasijskými Kelty – Galaty ve 3. stol. př. Kr. Kredit: Rabax63 via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Foto v článku: Lodní figura z francouzské bitevní lodi Brennus, znázorňující stejnojmenného náčelníka keltského kmene Senonů, který v roce 387 př. Kr. vydrancoval Řím. Dílo sochařské dílny v Toulonu je vystaveno ve francouzském Národním námořním muzeu. Kredit: Med via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.


  © 2012 UJEP