Děčín

23. ledna

 

 
Aktuality

23.01.2025

Neznámé podzemní světy Labských pískovců

V Labských pískovcích se nacházejí stovky jeskyní, které dosud nebyly podrobněji zmapovány. Jsou to podzemní světy, které díky unikátním podmínkám umožňují přežívání řadě živočichů a uchovávají v sobě tisíce let staré záznamy o minulosti zdejší krajiny. Navštívíme je spolu s Mgr. Jaroslavem Kuklou, Ph.D.Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK, zároveň horolezcem a speleologem, který se jejich průzkumu věnuje více než 20 let. Přijďte si jej poslechnout ve čtvrtek 23. ledna do děčínské kavárny Coffee & Books.


16.01.2025

Putování za blesky Sluneční soustavou

Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

14.07. 2022

Keltové a Středomoří

 

Keltské kmeny nežily v nějaké středoevropské izolaci. Antická hmotná kultura se k nim dostávala přes Dunaj i Alpy a Keltové sami, ať už jako nepřátelé nebo naopak spojenci Římanů, Řeků a dalších národů, často pronikali na jih – do Středomoří a také do Malé Asie. V Muzeu města Ústí nad Labem o tom bude ve čtvrtek 14. července přednášet archeolog doc. PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Většina zájemců o archeologii a prehistorii spojuje Kelty převážně s naší zemí, popř. s širší střední Evropou. Keltové a jejich kultura však nebyli v žádném případě omezeni pouze na tuto oblast. Naopak – v druhé polovině prvního tisíciletí před Kristovým narozením hráli nikoliv nevýznamnou roli v celé řadě regionů Středomoří, kde v té době dominovala antická civilizace. Stejně tak jsou Keltové poměrně často zmiňováni v nejrůznějších dílech antických autorů, takže o jejich soužití s různými antickými kulturami máme k dispozici poměrně značné množství zpráv.

Martin Trefný představí posluchačům tři okruhy, resp. formy symbiózy Keltů a antických civilizací. Nejprve se zaměříme na ovlivnění zaalpských Keltů střední Evropy antickou hmotnou kulturou zejména v 6. a 5. století př. Kr. Dále se seznámíme s keltským působením ve starověké Itálii, kde se Keltové setkali jako soupeři i spojenci s různými národy, zejména však s Římany. V neposlední řadě se seznámíme s Kelty v antickém Řecku a antické Malé Asii, kde dokonce došlo k vytvoření Galatie – státu maloasijských Keltů, který se v závěru své existence stal oddaným přítelem Římanů a je spojen s péčí o tamější kult Augusta a Romy.

Přednáška Martina Trefného v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

 

Foto v abstraktu: Umírající Gal. Detail hlavy římské kopie slavné antické sochy původně z maloasijského Pergamu, vytvořené po vítězství pergamského krále Attaly I. nad maloasijskými Kelty – Galaty ve 3. stol. př. Kr. Kredit: Rabax63 via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Foto v článku: Lodní figura z francouzské bitevní lodi Brennus, znázorňující stejnojmenného náčelníka keltského kmene Senonů, který v roce 387 př. Kr. vydrancoval Řím. Dílo sochařské dílny v Toulonu je vystaveno ve francouzském Národním námořním muzeu. Kredit: Med via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.


  © 2012 UJEP