Ústí nad Labem

15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

25.10. 2022

Ještěrky a hadi aneb Co všechno se u nás plazí

Přestože naše země neoplývá velkou diverzitou plazích druhů, třináct původních zástupců z území České republiky jistě stojí za náš zájem a obdiv – a především za ochranu. Zoolog a herpetolog Ing. Martin VlčekAgentury ochrany přírody a krajiny České republiky všem zájemcům především z řad dětí a mládeže představí zástupce třídy plazů se kterými se můžeme setkat v našem regionu. Mimořádně v úterý 25. října na Café Nobel Bez kofeinu v Muzeu města Ústí nad Labem.

Plazi jsou nesmírně zajímavá skupina živočichů, která u nás často nemá na růžích ustláno. Nezřídka se musí potýkat s celou řadou negativních faktorů, které ohrožují jejich populace. V rámci přednášky si budeme povídat o ekologických nárocích a životních strategiích plazů, ale také o tom, co může každý z nás udělat pro to, abychom plazy neznali pouze z literatury či terarijních expozic.

Povídání Martina Vlčka v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

Foto v abstraktu: Ještěrka obecná (Lacerta agilis). Kredit: George Chernilevsky, via Wikimedia Commons, volné dílo

Foto v článku: Zmije obecná (Vipera berus). Zdroj: Pixabay