Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

25.10. 2022

Ještěrky a hadi aneb Co všechno se u nás plazí

Přestože naše země neoplývá velkou diverzitou plazích druhů, třináct původních zástupců z území České republiky jistě stojí za náš zájem a obdiv – a především za ochranu. Zoolog a herpetolog Ing. Martin VlčekAgentury ochrany přírody a krajiny České republiky všem zájemcům především z řad dětí a mládeže představí zástupce třídy plazů se kterými se můžeme setkat v našem regionu. Mimořádně v úterý 25. října na Café Nobel Bez kofeinu v Muzeu města Ústí nad Labem.

Plazi jsou nesmírně zajímavá skupina živočichů, která u nás často nemá na růžích ustláno. Nezřídka se musí potýkat s celou řadou negativních faktorů, které ohrožují jejich populace. V rámci přednášky si budeme povídat o ekologických nárocích a životních strategiích plazů, ale také o tom, co může každý z nás udělat pro to, abychom plazy neznali pouze z literatury či terarijních expozic.

Povídání Martina Vlčka v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

 

Foto v abstraktu: Ještěrka obecná (Lacerta agilis). Kredit: George Chernilevsky, via Wikimedia Commons, volné dílo

Foto v článku: Zmije obecná (Vipera berus). Zdroj: Pixabay


  © 2012 UJEP