21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Přestože naše země neoplývá velkou diverzitou plazích druhů, třináct původních zástupců z území České republiky jistě stojí za náš zájem a obdiv – a především za ochranu. Zoolog a herpetolog Ing. Martin Vlček z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky všem zájemcům především z řad dětí a mládeže představí zástupce třídy plazů se kterými se můžeme setkat v našem regionu. Mimořádně v úterý 25. října na Café Nobel Bez kofeinu v Muzeu města Ústí nad Labem.
Plazi jsou nesmírně zajímavá skupina živočichů, která u nás často nemá na růžích ustláno. Nezřídka se musí potýkat s celou řadou negativních faktorů, které ohrožují jejich populace. V rámci přednášky si budeme povídat o ekologických nárocích a životních strategiích plazů, ale také o tom, co může každý z nás udělat pro to, abychom plazy neznali pouze z literatury či terarijních expozic.
Povídání Martina Vlčka v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne v 17 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu mladých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Foto v abstraktu: Ještěrka obecná (Lacerta agilis). Kredit: George Chernilevsky, via Wikimedia Commons, volné dílo
Foto v článku: Zmije obecná (Vipera berus). Zdroj: Pixabay
© 2012 UJEP |