16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

12.05. 2014

Jak se světlo naučilo kreslit aneb Z dějin fotografie

Kamerautrustning_1850Fotografie je výsledkem hry světla a stínu. Na červnovém Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se dozvíte co je camera obscura a předvedeme vám, že k optickému zobrazení prostoru do plochy stačí velmi jednoduché pomůcky – papírová krabice s dírkou, otvor v zácloně, klíčová dírka, brýle nebo lupa. Jiná věc je, jak tento světelný obraz trvale uchovat.

Historik fotografie MgA. Petr Kliment z Národního technického muzea v Praze vám bude vyprávět příběh fotografie od nejstarších známých postupů s asfaltem nebo stříbrnými solemi, včetně známé daguerrotypie, přes klasický postup negativ–pozitiv až do současné digitální éry. Nebudou chybět praktické ukázky. Nahlédneme také do útrob klasického fotoaparátu a ukážeme si, jak funguje objektiv a clona nebo jak probíhá zaostřování. Začátek je jako vždy v 16:30.