19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

12.05. 2014

Jak se světlo naučilo kreslit aneb Z dějin fotografie

Kamerautrustning_1850Fotografie je výsledkem hry světla a stínu. Na červnovém Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se dozvíte co je camera obscura a předvedeme vám, že k optickému zobrazení prostoru do plochy stačí velmi jednoduché pomůcky – papírová krabice s dírkou, otvor v zácloně, klíčová dírka, brýle nebo lupa. Jiná věc je, jak tento světelný obraz trvale uchovat.

Historik fotografie MgA. Petr Kliment z Národního technického muzea v Praze vám bude vyprávět příběh fotografie od nejstarších známých postupů s asfaltem nebo stříbrnými solemi, včetně známé daguerrotypie, přes klasický postup negativ–pozitiv až do současné digitální éry. Nebudou chybět praktické ukázky. Nahlédneme také do útrob klasického fotoaparátu a ukážeme si, jak funguje objektiv a clona nebo jak probíhá zaostřování. Začátek je jako vždy v 16:30.