Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

12.05. 2014

Jak se světlo naučilo kreslit aneb Z dějin fotografie

Kamerautrustning_1850Fotografie je výsledkem hry světla a stínu. Na červnovém Café Nobel Bez kofeinu ve Fokus kafe v Ústí nad Labem se dozvíte co je camera obscura a předvedeme vám, že k optickému zobrazení prostoru do plochy stačí velmi jednoduché pomůcky – papírová krabice s dírkou, otvor v zácloně, klíčová dírka, brýle nebo lupa. Jiná věc je, jak tento světelný obraz trvale uchovat.

Historik fotografie MgA. Petr Kliment z Národního technického muzea v Praze vám bude vyprávět příběh fotografie od nejstarších známých postupů s asfaltem nebo stříbrnými solemi, včetně známé daguerrotypie, přes klasický postup negativ–pozitiv až do současné digitální éry. Nebudou chybět praktické ukázky. Nahlédneme také do útrob klasického fotoaparátu a ukážeme si, jak funguje objektiv a clona nebo jak probíhá zaostřování. Začátek je jako vždy v 16:30.