21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Amazonie na jedné straně ohromuje druhovým bohatstvím své přírody, na druhé straně je vážně ohrožena rozpínavostí lidské civilizace a klimatickými změnami. Amazonské lesy je nutné účinně chránit, k tomu je však třeba je dobře poznat a získat k nim vztah. Zoolog Národního muzea v Praze RNDr. Jiří Moravec, CSc. vás ve čtvrtek 21. prosince zve do Teplic na pomyslnou výpravu do deštných lesů Amazonské nížiny i do horských a mlžných pralesů východních svahů And.
Rád by se s vámi podělil o svá setkání s jedinečnou krásou amazonské přírody a o zážitky, které nasbíral během čtyřiadvaceti výzkumných zoologických výprav do Bolívie, Brazílie, Ekvádoru, Paraguaye a Peru.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Pozor! V zimních měsících se nescházíme na teplické hvězdárně, ale v prostorách teplického planetária, na adrese Koperníkova 3062. Přednášky začínají v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto v abstraktu i článku © Jiří Moravec
© 2012 UJEP |