27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Amazonie na jedné straně ohromuje druhovým bohatstvím své přírody, na druhé straně je vážně ohrožena rozpínavostí lidské civilizace a klimatickými změnami. Amazonské lesy je nutné účinně chránit, k tomu je však třeba je dobře poznat a získat k nim vztah. Zoolog Národního muzea v Praze RNDr. Jiří Moravec, CSc. vás ve čtvrtek 21. prosince zve do Teplic na pomyslnou výpravu do deštných lesů Amazonské nížiny i do horských a mlžných pralesů východních svahů And.
Rád by se s vámi podělil o svá setkání s jedinečnou krásou amazonské přírody a o zážitky, které nasbíral během čtyřiadvaceti výzkumných zoologických výprav do Bolívie, Brazílie, Ekvádoru, Paraguaye a Peru.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Pozor! V zimních měsících se nescházíme na teplické hvězdárně, ale v prostorách teplického planetária, na adrese Koperníkova 3062. Přednášky začínají v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto v abstraktu i článku © Jiří Moravec
![]() |
© 2012 UJEP |