Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

21.12. 2023

Jak se chytá vačice aneb Zoologický výzkum v amazonských lesích

 

Amazonie na jedné straně ohromuje druhovým bohatstvím své přírody, na druhé straně je vážně ohrožena rozpínavostí lidské civilizace a klimatickými změnami. Amazonské lesy je nutné účinně chránit, k tomu je však třeba je dobře poznat a získat k nim vztah. Zoolog Národního muzea v Praze RNDr. Jiří Moravec, CSc. vás ve čtvrtek 21. prosince zve do Teplic na pomyslnou výpravu do deštných lesů Amazonské nížiny i do horských a mlžných pralesů východních svahů And.

Rád by se s vámi podělil o svá setkání s jedinečnou krásou amazonské přírody a o zážitky, které nasbíral během čtyřiadvaceti výzkumných zoologických výprav do Bolívie, Brazílie, Ekvádoru, Paraguaye a Peru.

Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.

 

Pozor! V zimních měsících se nescházíme na teplické hvězdárně, ale v prostorách teplického planetária, na adrese Koperníkova 3062. Přednášky začínají v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu i článku © Jiří Moravec


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP