27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a omezení hromadných akcí na maximálně 10 osob (včetně přednášejícího) byla přednáška zrušena. O náhradním termínu jednáme.
Jak odhalit skryté, tedy většinou nečestné, podvodné nebo kontraproduktivní, chování zákazníků, zaměstnanců a manažerů firem? O tom bude ve čtvrtek 8. října na dalším Café Nobel v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonom doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D. z Katedry ekonomie a managementu Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a také Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze.
V přednášce budou shrnuta ilustrativní zjištění forenzní ekonomie a morální psychologie o více-či-méně sofistikovaném podvádění lidí z odvětví jako maloobchod, bankovnictví, finance a pojišťovnictví, audit, doprava či médií. Poselstvím přednášky bude varování, jak se nestat obětí podvodníků (pevně doufáme, že si posluchači z přednášky neodnesou jen informace, jak podvádět efektivně).
Přednáška Petra Houdka v muzejní kavárně začne v 17 hodin, což je obvyklý čas našich ústeckých muzejních setkání s vědou.
Ilustrační foto: licence Public domain
![]() |
© 2012 UJEP |