Příchovice

25. srpna

Jak funguje mozek

Co všechno lidský mozek umí a jak to dělá? A co když se některá jeho část poškodí? MUDr. Karel Kieslich z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v rámci Café Nobel Bez kofeinu dětem prozradí, jak mozek řídí náš pohyb a jak nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Seznámí je s opicí, která myšlenkami ovládá stroje. S lidmi, kteří jsou slepí, a přesto umí říct, co vidí. Nebo s dětmi, které se narodily téměř bez mozku, a přesto tancují podle hudby. V úterý 12. září v ústeckém Fokus kafe.

25.08.2017

Věda a víra

Dnešní křesťané dobře chápou, že Bible není učebnicí přírodních věd, ale populárním výkladem náboženského učení; vždyť i dnešní vědci často popularizují výsledky svých bádání pomocípodobenství z denního života. Nebylo tomu tak vždy. O vztahu vědy a víry bude v pátek 25. srpna vyprávět a besedovat astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. na „výjezdním“ prázdninovém Café Nobel v Centru života mládeže Křižovatka v Příchovicích v Jizerských horách.

02.12. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy?

Blaha - ilustrace 2Už od antiky, nějakých dva a půl tisíce let zpátky, vzdělaní lidé tušili, že Země není placka. Dnes už to vědí i děti. Je ale docela těžké si to představit „zespodu“, ze zemského povrchu. Právě o tom přišel 14. listopadu návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět kartograf Jan Daniel Bláha.

Nejprve dětem předložil pár základních důkazů o kulatosti Země, aby vzápětí ukázal, že naše planeta není úplně kulatá, ale že má zcela speciální tvar, přezdívaný geoid. Pro účely kartografie je to tvar velmi nešikovný, a tak si ho tvůrci map různě nahrazují – a Jan Daniel Bláha dětem prakticky předvedl, čím. Dozvěděly se, jak vypadá válcové, kuželové nebo azimutální zobrazení zemského povrchu a také co je tzv. Křovákovo zobrazení, které se používá při tvorbě map České republiky. Nakonec se také přesvědčily, že ani globus nemusí být kulatý.

Zvukový záznam povídání Jana Daniela Bláhy si můžete poslechnout zde. Přestože je ochuzeno o svou vizuální stránku, dozvíte se z něj i tak mnoho zajímavého.

Frederik Velinský