17.07.2025
Bestiář pověr o městské přírodě
Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc. z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.
03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
Už od antiky, nějakých dva a půl tisíce let zpátky, vzdělaní lidé tušili, že Země není placka. Dnes už to vědí i děti. Je ale docela těžké si to představit „zespodu“, ze zemského povrchu. Právě o tom přišel 14. listopadu návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět kartograf Jan Daniel Bláha.
Nejprve dětem předložil pár základních důkazů o kulatosti Země, aby vzápětí ukázal, že naše planeta není úplně kulatá, ale že má zcela speciální tvar, přezdívaný geoid. Pro účely kartografie je to tvar velmi nešikovný, a tak si ho tvůrci map různě nahrazují – a Jan Daniel Bláha dětem prakticky předvedl, čím. Dozvěděly se, jak vypadá válcové, kuželové nebo azimutální zobrazení zemského povrchu a také co je tzv. Křovákovo zobrazení, které se používá při tvorbě map České republiky. Nakonec se také přesvědčily, že ani globus nemusí být kulatý.
Frederik Velinský
![]() |
© 2012 UJEP |