21. prosince

VZLUSAT-1: Česká technologická nanodružice ve vesmíru

Od konce června letošního roku obíhá po polární dráze kolem Země v pořadí sedmá česká nebo československá družice. Jmenuje se VZLUSAT-1 a je to naše první technologická nanodružice typu CubeSat. Ve spolupráci s českými soukromými firmami a univerzitami ji vyvinuli a zkonstruovali ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze. Vedoucím projektu VZLUSAT-1 je kosmický inženýr ing. Vladimír Dániel, Ph.D., který jej ve čtvrtek 21. prosince představí na Café Nobel v teplickém planetáriu.

Výroba lithia – světová praxe a česká realita

Lithium, nejlehčí z alkalických kovů, je dnes předmětem neutuchajících diskusí i sporů. Chcete získat přehled o jeho současné světové výrobě a možném budoucím vývoji na trhu s lithiem? Pak určitě přijďte ve čtvrtek 14. prosince do ústeckého Fokus kafe! Ing. Vu Nguyen Hong, Ph.D. z Ústavu korozního inženýrství a kovového materiálu VŠCHT v Praze představí svůj výzkum získávání lithia z Li-slíd a potenciální využití této nerostné suroviny k průmyslové výrobě lithných sloučenin v Čechách.

02.12. 2013

Jak dostat kulatou Zemi do placaté mapy?

Blaha - ilustrace 2Už od antiky, nějakých dva a půl tisíce let zpátky, vzdělaní lidé tušili, že Země není placka. Dnes už to vědí i děti. Je ale docela těžké si to představit „zespodu“, ze zemského povrchu. Právě o tom přišel 14. listopadu návštěvníkům dětského Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe vyprávět kartograf Jan Daniel Bláha.

Nejprve dětem předložil pár základních důkazů o kulatosti Země, aby vzápětí ukázal, že naše planeta není úplně kulatá, ale že má zcela speciální tvar, přezdívaný geoid. Pro účely kartografie je to tvar velmi nešikovný, a tak si ho tvůrci map různě nahrazují – a Jan Daniel Bláha dětem prakticky předvedl, čím. Dozvěděly se, jak vypadá válcové, kuželové nebo azimutální zobrazení zemského povrchu a také co je tzv. Křovákovo zobrazení, které se používá při tvorbě map České republiky. Nakonec se také přesvědčily, že ani globus nemusí být kulatý.

Zvukový záznam povídání Jana Daniela Bláhy si můžete poslechnout zde. Přestože je ochuzeno o svou vizuální stránku, dozvíte se z něj i tak mnoho zajímavého.

Frederik Velinský