21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

25.02. 2016

Island objektivy přírodovědců

Po svém ročním studijním pobytu na Islandu připravil student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Dominik Andreska pro svého otce, zoologa a pedagoga Pedagogické fakulty téže univerzity Ing. Jana Andresku, Ph.D. a jeho přátele šestnáctidenní cestu po přírodovědně zajímavých lokalitách ostrova. Účastníci během ní získali mnoho poznatků a pořídili spoustu fotografií. Podělí se s vámi o ně ve čtvrtek 25. února na teplické hvězdárně.

Povídání Jana a Dominika Andreskových o Islandu začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto: Papuchalk bělobradý – typický obyvatel islandského pobřeží. Kredit: Jan Andreska