18. ledna

18.01.2018

Hoaxy a konspirační teorie

Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

25.02. 2016

Island objektivy přírodovědců

Po svém ročním studijním pobytu na Islandu připravil student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Dominik Andreska pro svého otce, zoologa a pedagoga Pedagogické fakulty téže univerzity Ing. Jana Andresku, Ph.D. a jeho přátele šestnáctidenní cestu po přírodovědně zajímavých lokalitách ostrova. Účastníci během ní získali mnoho poznatků a pořídili spoustu fotografií. Podělí se s vámi o ně ve čtvrtek 25. února na teplické hvězdárně.

Povídání Jana a Dominika Andreskových o Islandu začne jako obvykle v 18 hodin.

Foto: Papuchalk bělobradý – typický obyvatel islandského pobřeží. Kredit: Jan Andreska