Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

02.05. 2017

Pyšná sídla mocných a peleše lotrovské: Hrady v severozápadních Čechách

Čím vším byly hrady v době svého života? Okázalými sídly a pohodlnými příbytky, pyšnými symboly vlády nad krajinou i lidmi, bezpečným útočištěm v časech nebezpečí nebo sídlem lapků a krutých mužů meče? Nejen na tyto otázky se vážně i s nadhledem pokusí odpovědět archeolog Mgr. Milan Sýkora z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který se hrady a tvrzemi (a tím, co z nich zbylo) dlouhodobě zabývá. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem a mládeži, se uskuteční v úterý 2. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Návštěvníci kavárny uvidí mj. 3D rekonstrukce některých hradů z oblasti severozápadních Čech. Tyto rekonstrukce vznikají složitou cestou od pečlivého zaměření terénu a veškerých dochovaných zbytků zdiva, včetně všech dveřních, okenních a jiných otvorů, přes digitální model terénu a rekonstrukční model architektury až k následné texturaci a renderování obrázků a videí. O tomto procesu se budete moci dovědět vše, co vás bude zajímat.

Café Nobel Bez kofeinu s Milanem Sýkorou začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: 3D model hradu Hoštejn (M. Sýkora)

Foto: zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka (M. Žihla)