Tisá

1. listopadu

Jádro v Česku - energetická současnost a budoucnost naší země

Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?

Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek, které jsou s jadernou energetikou spjaté.

16.10.2018

Kam zmizela tma?

Ve městech ji už nenajdeme. Kam se poděla – a kam se ztratily hvězdy? Kdo za to může a proč není dobře, když se v noci zbytečně svítí? S detektivem Temnorádem to (snad) zjistíme. Velké detektivní pátrání po noční tmě, určené především dětem, povede astronom Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Café Nobel Bez kofeinu se uskuteční v úterý 16. října v ústecké kavárně Bárka (dříve Fokus) kafe.

02.05. 2017

Pyšná sídla mocných a peleše lotrovské: Hrady v severozápadních Čechách

Čím vším byly hrady v době svého života? Okázalými sídly a pohodlnými příbytky, pyšnými symboly vlády nad krajinou i lidmi, bezpečným útočištěm v časech nebezpečí nebo sídlem lapků a krutých mužů meče? Nejen na tyto otázky se vážně i s nadhledem pokusí odpovědět archeolog Mgr. Milan Sýkora z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který se hrady a tvrzemi (a tím, co z nich zbylo) dlouhodobě zabývá. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem a mládeži, se uskuteční v úterý 2. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Návštěvníci kavárny uvidí mj. 3D rekonstrukce některých hradů z oblasti severozápadních Čech. Tyto rekonstrukce vznikají složitou cestou od pečlivého zaměření terénu a veškerých dochovaných zbytků zdiva, včetně všech dveřních, okenních a jiných otvorů, přes digitální model terénu a rekonstrukční model architektury až k následné texturaci a renderování obrázků a videí. O tomto procesu se budete moci dovědět vše, co vás bude zajímat.

Café Nobel Bez kofeinu s Milanem Sýkorou začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: 3D model hradu Hoštejn (M. Sýkora)

Foto: zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka (M. Žihla)