17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

01.11. 2018

Pyšná sídla mocných a peleše lotrovské: Hrady v severozápadních Čechách

Čím vším byly hrady v době svého života? Okázalými sídly a pohodlnými příbytky, pyšnými symboly vlády nad krajinou i lidmi, bezpečným útočištěm v časech nebezpečí nebo sídlem lapků a krutých mužů meče? Nejen na tyto otázky se vážně i s nadhledem pokusí odpovědět archeolog Mgr. Milan Sýkora z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který se hrady a tvrzemi (a tím, co z nich zbylo) dlouhodobě zabývá. Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 1. listopadu v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Návštěvníci uvidí mj. 3D rekonstrukce některých hradů z oblasti severozápadních Čech. Tyto rekonstrukce vznikají složitou cestou od pečlivého zaměření terénu a veškerých dochovaných zbytků zdiva, včetně všech dveřních, okenních a jiných otvorů, přes digitální model terénu a rekonstrukční model architektury až k následné texturaci a renderování obrázků a videí. O tomto procesu se budete moci dovědět vše, co vás bude zajímat.

Café Nobel s Milanem Sýkorou začne v Refugiu v obvyklých 18.30 hodin. Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:49.

Obrázek v hlavičce: 3D model hradu Hoštejn (M. Sýkora)

Foto: zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka (M. Žihla)