21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

02.05. 2017

Pyšná sídla mocných a peleše lotrovské: Hrady v severozápadních Čechách

Čím vším byly hrady v době svého života? Okázalými sídly a pohodlnými příbytky, pyšnými symboly vlády nad krajinou i lidmi, bezpečným útočištěm v časech nebezpečí nebo sídlem lapků a krutých mužů meče? Nejen na tyto otázky se vážně i s nadhledem pokusí odpovědět archeolog Mgr. Milan Sýkora z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, který se hrady a tvrzemi (a tím, co z nich zbylo) dlouhodobě zabývá. Café Nobel Bez kofeinu, určené především dětem a mládeži, se uskuteční v úterý 2. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

Návštěvníci kavárny uvidí mj. 3D rekonstrukce některých hradů z oblasti severozápadních Čech. Tyto rekonstrukce vznikají složitou cestou od pečlivého zaměření terénu a veškerých dochovaných zbytků zdiva, včetně všech dveřních, okenních a jiných otvorů, přes digitální model terénu a rekonstrukční model architektury až k následné texturaci a renderování obrázků a videí. O tomto procesu se budete moci dovědět vše, co vás bude zajímat.

Café Nobel Bez kofeinu s Milanem Sýkorou začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: 3D model hradu Hoštejn (M. Sýkora)

Foto: zřícenina hradu Rýzmburk u Oseka (M. Žihla)