10.12.2019
Země v pohybu: Desková tektonika
04.12.2019
Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice
Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.
Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.
Řídí světové dění tajné spolky zednářů nebo iluminátů? Jsou bělavé stopy letadel na obloze opravdu jen kondenzačními pásy, nebo nás někdo záměrně práškuje? Přistáli skutečně Američané na Měsíci nebo je celý kosmický výzkum jen jedna veliká „bouda“? Co provádí americká armáda v utajené Oblasti 51? Konspiračních teorií jsou desítky – některé jsou velmi rozšířené, jiné méně. Jsou lidé, kteří věří takřka všemu, jen proto, že o tom „psali na internetu“. Leoš Kyša se vám pokusí dát návod jak poznat, zda je nějaká teorie pravdivá, anebo není.
Přednáška se uskuteční v prostorách planetária v Teplicích, začátek je jako vždy v 18 hodin. Planetárium najdete v Koperníkově ulici (nedaleko trolejbusové zastávky Fráni Šrámka). Teplická hvězdárna prochází velkou rekonstrukcí, která by měla skončit v létě roku 2018.
Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain
![]() ![]() ![]() |
© 2012 UJEP |