Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.03. 2016

Hlavonožci: Tajemní obyvatelé hlubin


Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. Především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe bude v úterý 8. března o hlavonožcích vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hlavonožci jsou neúprosní dravci, vybavení chapadly a obřím zobákem. V minulosti se stali předobrazem řady bájných mořských příšer, jako byl například kraken. A není divu – vždyť některé druhy hlavonožců, především kalmaři a krakatice, patří mezi největší mořské živočichy vůbec. „O životě hlavonožců toho víme úměrně tomu, jak jsme schopni je potkat,“ říká Lucie Juřičková. Zejména hlubinní hlavonožci díky tomu dodnes patří mezi nejtajemnější tvory naší planety.

 

Café Nobel Bez kofeinu začne 8. března ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

 

Obrázek: Obří kalmar, vyplavený v roce 1877 v zálivu Trinity na Newfoundlandu v Severní Americe, na dobovém vyobrazení. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.


  © 2012 UJEP