27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. Především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe bude v úterý 8. března o hlavonožcích vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Hlavonožci jsou neúprosní dravci, vybavení chapadly a obřím zobákem. V minulosti se stali předobrazem řady bájných mořských příšer, jako byl například kraken. A není divu – vždyť některé druhy hlavonožců, především kalmaři a krakatice, patří mezi největší mořské živočichy vůbec. „O životě hlavonožců toho víme úměrně tomu, jak jsme schopni je potkat,“ říká Lucie Juřičková. Zejména hlubinní hlavonožci díky tomu dodnes patří mezi nejtajemnější tvory naší planety.
Café Nobel Bez kofeinu začne 8. března ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Obrázek: Obří kalmar, vyplavený v roce 1877 v zálivu Trinity na Newfoundlandu v Severní Americe, na dobovém vyobrazení. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.
![]() |
© 2012 UJEP |