20. června

20.06.2019

Program Apollo: Nejnádhernější dobrodružství člověka ve vesmíru

V červenci uplyne přesně půl století od přistání prvních astronautů na povrchu Měsíce. Historií amerického projektu Apollo od tragické smrti posádky Apolla 1 přes celé měsíční dobrodružství až po mimořádný projekt spolupráce kosmických velmocí na společném letu Sojuz-Apollo, vás provede Milan HalousekČeské kosmické kanceláře, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. Ve čtvrtek 20. června na teplické hvězdárně.

04.06.2019

Komiksy hravé i dravé

Historií komiksů od starověku až po současnost provede v úterý 4. června dětské návštěvníky Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka spisovatel, lektor a scénárista Jiří Walker Procházka. Prozradí, jaké jsou základní atributy a žánry komiksu, jaké umělecké i technické profese se při tvorbě kreslených příběhů uplatňují a přinese i řadu ukázek světových a našich komiksů.

08.03. 2016

Hlavonožci: Tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. Především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe bude v úterý 8. března o hlavonožcích vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hlavonožci jsou neúprosní dravci, vybavení chapadly a obřím zobákem. V minulosti se stali předobrazem řady bájných mořských příšer, jako byl například kraken. A není divu – vždyť některé druhy hlavonožců, především kalmaři a krakatice, patří mezi největší mořské živočichy vůbec. „O životě hlavonožců toho víme úměrně tomu, jak jsme schopni je potkat,“ říká Lucie Juřičková. Zejména hlubinní hlavonožci díky tomu dodnes patří mezi nejtajemnější tvory naší planety.

Café Nobel Bez kofeinu začne 8. března ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Obří kalmar, vyplavený v roce 1877 v zálivu Trinity na Newfoundlandu v Severní Americe, na dobovém vyobrazení. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.