21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

08.03. 2016

Hlavonožci: Tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. Především dětským návštěvníkům ústeckého Fokus kafe bude v úterý 8. března o hlavonožcích vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hlavonožci jsou neúprosní dravci, vybavení chapadly a obřím zobákem. V minulosti se stali předobrazem řady bájných mořských příšer, jako byl například kraken. A není divu – vždyť některé druhy hlavonožců, především kalmaři a krakatice, patří mezi největší mořské živočichy vůbec. „O životě hlavonožců toho víme úměrně tomu, jak jsme schopni je potkat,“ říká Lucie Juřičková. Zejména hlubinní hlavonožci díky tomu dodnes patří mezi nejtajemnější tvory naší planety.

Café Nobel Bez kofeinu začne 8. března ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 16:30. Je určeno dětem, dospělí mají přístup pouze v jejich doprovodu. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Obrázek: Obří kalmar, vyplavený v roce 1877 v zálivu Trinity na Newfoundlandu v Severní Americe, na dobovém vyobrazení. Kredit: Wikimedia Commons, licence Public domain.