Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

05.11. 2013

Tajemné hieroglyfy

hieroglyfyTajemství egyptských hieroglyfů během necelých dvou hodin odhalila posluchačům egyptoložka Renata Landgráfová. Vysvětlila systém fungování egyptského hieroglyfického písma, zabývala se tím, jak své písmo vnímali sami Egypťané a co pro ně znamenala gramotnost. Připomněla, kdy a proč byla znalost hieroglyfického písma zapomenuta a jak se mu pokoušeli porozumět staří Řekové.Přednášku Renaty Landgráfové si můžete poslechnout zde.