27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Haitské vúdú je nejrozšířenějším náboženstvím na Haiti. Po většinu svých dějin však sloužilo i jako neoficiální systém zdravotní péče, která zahrnuje také prevenci a podporu zdraví a duševní pohody. Jak to fungovalo a možná dodnes funguje vám 8. října v ústeckém Fokus kafe prozradí religionistka Mgr. Lenka Philippová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Vúdú na Haiti v určité míře praktikuje většina populace, je tedy nedílnou součástí kulturního obzoru Haiťanů, třebaže míra jejich obeznámenosti a vztahu k vúdú se dosti liší. Jejich náboženské představy se odrážejí v holistickém – celostním přístupu k člověku, který se projevuje také v diagnostice a léčebných postupech. Je však haitské vúdú takto (víceméně pozitivně) vnímáno i představiteli státu a humanitárních organizací, které na Haiti působí? Kromě této otázky zodpoví Lenka Philippová i další případné dotazy návštěvníků, týkající se haitského vúdú a afro-karibských náboženství vůbec.
Přednáška Haitské vúdú a mentální zdraví ve Fokus kafe v Ústí nad Labem je součástí probíhajících Týdnů pro duševní zdraví. Začátek je jako obvykle v 18 hodin.
Foto: Haitský venkov. Malba anonymního autora. Kredit: Pixabay, Jacqueline Macou, licence CC0 1.0
![]() |
© 2012 UJEP |