19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Haitské vúdú je nejrozšířenějším náboženstvím na Haiti. Po většinu svých dějin však sloužilo i jako neoficiální systém zdravotní péče, která zahrnuje také prevenci a podporu zdraví a duševní pohody. Jak to fungovalo a možná dodnes funguje vám 8. října v ústeckém Fokus kafe prozradí religionistka Mgr. Lenka Philippová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Vúdú na Haiti v určité míře praktikuje většina populace, je tedy nedílnou součástí kulturního obzoru Haiťanů, třebaže míra jejich obeznámenosti a vztahu k vúdú se dosti liší. Jejich náboženské představy se odrážejí v holistickém – celostním přístupu k člověku, který se projevuje také v diagnostice a léčebných postupech. Je však haitské vúdú takto (víceméně pozitivně) vnímáno i představiteli státu a humanitárních organizací, které na Haiti působí? Kromě této otázky zodpoví Lenka Philippová i další případné dotazy návštěvníků, týkající se haitského vúdú a afro-karibských náboženství vůbec.
Přednáška Haitské vúdú a mentální zdraví ve Fokus kafe v Ústí nad Labem je součástí probíhajících Týdnů pro duševní zdraví. Začátek je jako obvykle v 18 hodin.
Foto: Haitský venkov. Malba anonymního autora. Kredit: Pixabay, Jacqueline Macou, licence CC0 1.0
© 2012 UJEP |