Teplice

14. srpna

 

 
Aktuality

17.07.2025

Bestiář pověr o městské přírodě

Ano či ne, kde, jaká a co s ní? Známý přírodovědec a biolog RNDr. Jiří Sádlo, CSc.Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Průhonicích u Prahy shrne ve čtvrtek 17. července na teplické hvězdárně svůj „bestiář“ do devíti bodů.


03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.10. 2015

Haitské vúdú a mentální zdraví

Haitské vúdú je nejrozšířenějším náboženstvím na Haiti. Po většinu svých dějin však sloužilo i jako neoficiální systém zdravotní péče, která zahrnuje také prevenci a podporu zdraví a duševní pohody. Jak to fungovalo a možná dodnes funguje vám 8. října v ústeckém Fokus kafe prozradí religionistka Mgr. Lenka Philippová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Vúdú na Haiti v určité míře praktikuje většina populace, je tedy nedílnou součástí kulturního obzoru Haiťanů, třebaže míra jejich obeznámenosti a vztahu k vúdú se dosti liší. Jejich náboženské představy se odrážejí v holistickém – celostním přístupu k člověku, který se projevuje také v diagnostice a léčebných postupech. Je však haitské vúdú takto (víceméně pozitivně) vnímáno i představiteli státu a humanitárních organizací, které na Haiti působí? Kromě této otázky zodpoví Lenka Philippová i další případné dotazy návštěvníků, týkající se haitského vúdú a afro-karibských náboženství vůbec.

Přednáška Haitské vúdú a mentální zdraví ve Fokus kafe v Ústí nad Labem je součástí probíhajících Týdnů pro duševní zdraví. Začátek je jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto: Haitský venkov. Malba anonymního autora. Kredit: Pixabay, Jacqueline Macou, licence CC0 1.0


  © 2012 UJEP