Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

22.02. 2018

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

„Tajemné příběhy“ jsou často situovány do lesů, skal, hradních zřícenin, opuštěných dolů a lomů, archeologických lokalit a dalších podobných míst. Etnolog a folklorista Jan Pohunek se ve svém povídání bude věnovat i vztahu současných a tradičních pověstí, okolnostem jejich vyprávění, vazbě různých motivů na jednotlivé typy míst a proměnám nadpřirozených postav, které v nich vystupují. Zaměří se i na to, jak silně ovlivnil tato současná vyprávění romantický vztah lidí k přírodě a krajině, který je charakteristický právě pro moderní společnost.

Nečekejte však žádná fantastická odhalení. Etnologové nemají v popisu práce vysvětlování a objasňování příběhů. Jen je sbírají, srovnávají, katalogizují a studují. I tak se od nich můžete dozvědět mnoho zajímavého – a třeba se i trochu bát. Café Nobel s Janem Pohunkem začíná v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto: Hagenův gong ve štole číslo 14 u lomu Malá Amerika nedaleko Mořiny a Karlštejna. Hagen, fantom podzemí, nejčastěji popisovaný jako zapomenutý německý voják, si prý přijde pro každého, kdo na něj zazvoní. Příběhy vztahující se k lomům Amerika jsou jedním z našich nejbohatších souborů současných pověstí vztahujících se ke konkrétnímu místu. Kredit: Jan Pohunek.