19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

22.02. 2018

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

„Tajemné příběhy“ jsou často situovány do lesů, skal, hradních zřícenin, opuštěných dolů a lomů, archeologických lokalit a dalších podobných míst. Etnolog a folklorista Jan Pohunek se ve svém povídání bude věnovat i vztahu současných a tradičních pověstí, okolnostem jejich vyprávění, vazbě různých motivů na jednotlivé typy míst a proměnám nadpřirozených postav, které v nich vystupují. Zaměří se i na to, jak silně ovlivnil tato současná vyprávění romantický vztah lidí k přírodě a krajině, který je charakteristický právě pro moderní společnost.

Nečekejte však žádná fantastická odhalení. Etnologové nemají v popisu práce vysvětlování a objasňování příběhů. Jen je sbírají, srovnávají, katalogizují a studují. I tak se od nich můžete dozvědět mnoho zajímavého – a třeba se i trochu bát. Café Nobel s Janem Pohunkem začíná v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto: Hagenův gong ve štole číslo 14 u lomu Malá Amerika nedaleko Mořiny a Karlštejna. Hagen, fantom podzemí, nejčastěji popisovaný jako zapomenutý německý voják, si prý přijde pro každého, kdo na něj zazvoní. Příběhy vztahující se k lomům Amerika jsou jedním z našich nejbohatších souborů současných pověstí vztahujících se ke konkrétnímu místu. Kredit: Jan Pohunek.