16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

22.02. 2018

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

„Tajemné příběhy“ jsou často situovány do lesů, skal, hradních zřícenin, opuštěných dolů a lomů, archeologických lokalit a dalších podobných míst. Etnolog a folklorista Jan Pohunek se ve svém povídání bude věnovat i vztahu současných a tradičních pověstí, okolnostem jejich vyprávění, vazbě různých motivů na jednotlivé typy míst a proměnám nadpřirozených postav, které v nich vystupují. Zaměří se i na to, jak silně ovlivnil tato současná vyprávění romantický vztah lidí k přírodě a krajině, který je charakteristický právě pro moderní společnost.

Nečekejte však žádná fantastická odhalení. Etnologové nemají v popisu práce vysvětlování a objasňování příběhů. Jen je sbírají, srovnávají, katalogizují a studují. I tak se od nich můžete dozvědět mnoho zajímavého – a třeba se i trochu bát. Café Nobel s Janem Pohunkem začíná v 18:30 hodin.

Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete snadno linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:07) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoj odjíždí z Tisé ve 20:48.

Foto: Hagenův gong ve štole číslo 14 u lomu Malá Amerika nedaleko Mořiny a Karlštejna. Hagen, fantom podzemí, nejčastěji popisovaný jako zapomenutý německý voják, si prý přijde pro každého, kdo na něj zazvoní. Příběhy vztahující se k lomům Amerika jsou jedním z našich nejbohatších souborů současných pověstí vztahujících se ke konkrétnímu místu. Kredit: Jan Pohunek.