Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

08.09. 2016

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal


Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan PohunekEtnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 8. září v ústeckém Fokus kafe.

 „Tajemné příběhy“ jsou často situovány do lesů, skal, hradních zřícenin, opuštěných dolů a lomů, archeologických lokalit a dalších podobných míst. Etnolog a folklorista Jan Pohunek se ve svém povídání bude věnovat i vztahu současných a tradičních pověstí, okolnostem jejich vyprávění, vazbě různých motivů na jednotlivé typy míst a proměnám nadpřirozených postav, které v nich vystupují. Zaměří se i na to, jak silně ovlivnil tato současná vyprávění romantický vztah lidí k přírodě a krajině, který je charakteristický právě pro moderní společnost.

 Nečekejte však žádná fantastická odhalení. Etnologové nemají v popisu práce vysvětlování a objasňování příběhů. Jen je sbírají, srovnávají, katalogizují a studují. I tak se od nich můžete dozvědět mnoho zajímavého – a třeba se i trochu bát. Café Nobel s Janem Pohunkem začíná v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem jako tradičně v 18 hodin.

 

Foto: Hagenův gong ve štole číslo 14 u lomu Malá Amerika nedaleko Mořiny a Karlšte,jna. Hagen, fantom podzemí, nejčastěji popisovaný jako zapomenutý německý voják, si prý přijde pro každého, kdo na něj zazvoní. Příběhy vztahující se k lomům Amerika jsou jedním z našich nejbohatších souborů současných pověstí vztahujících se ke konkrétnímu místu. Kredit: Jan Pohunek.


  © 2012 UJEP