Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.06. 2016

Objev gravitačních vln

 

V únoru ohlášené pozorování gravitačních vln přišlo sto let po jejich teoretické předpovědi a padesát let po prvních pokusech s interferometrickými detektory. Za tu dobu se vyjasnilo, jak gravitační vlny vznikají, jak se projevují, jak z jejich podoby vyčíst, co se odehrálo daleko ve vesmíru, a také jak postavit přístroj k jejich zachycení. Tomu všemu se bude věnovat přednáška Mgr. Tomáše Ledvinky, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 16. června na teplické hvězdárně.

Povídání Tomáše Ledvinky o gravitačních vlnách začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Ilustrační obrázek: Numerická simulace gravitačních vln, emitovaných sloučením dvou černých děr.

Kredit: NASA/Ames Research Center/C. Henze, licence Public domain – volné dílo.


  © 2012 UJEP