Ústí nad Labem

12. června

České středohoří v třetihorách – a co z něj zbylo

V letech 1995 – 2010 bylo v Českém středohoří prozkoumáno a zdokumentováno přes padesát lokalit, kde se nacházejí zkamenělé pozůstatky rostlin a živočichů z období terciéru – třetihor. Jak ve čtvrtek 17. května návštěvníkům teplického Planetária prozradí (a na mnoha fotografiích ukáže) kurátor geologických sbírek a vedoucí přírodovědného oddělení Regionálního muzea v Teplicích Miroslav Radoň, došlo přitom k mnoha cenným objevům.

Bohové starého Egypta

Proč měli staroegyptští bohové zvířecí hlavy? Egyptolog Doc. Jiří Janák, Th.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vás seznámí s nejen s nejdůležitějšími božstvy, ale uslyšíte i jejich příběhy a dozvíte se, jak a proč je staří Egypťané zobrazovali. Pokud se vám žádný z bohů nebude líbit, můžete si podle vzoru Egypťanů navrhnout a nakreslit vlastního. V úterý 15. května na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Fokus kafe.

16.06. 2016

Objev gravitačních vln

V únoru ohlášené pozorování gravitačních vln přišlo sto let po jejich teoretické předpovědi a padesát let po prvních pokusech s interferometrickými detektory. Za tu dobu se vyjasnilo, jak gravitační vlny vznikají, jak se projevují, jak z jejich podoby vyčíst, co se odehrálo daleko ve vesmíru, a také jak postavit přístroj k jejich zachycení. Tomu všemu se bude věnovat přednáška Mgr. Tomáše Ledvinky, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 16. června na teplické hvězdárně.

Povídání Tomáše Ledvinky o gravitačních vlnách začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Numerická simulace gravitačních vln, emitovaných sloučením dvou černých děr.

Kredit: NASA/Ames Research Center/C. Henze, licence Public domain – volné dílo.