Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

16.06. 2016

Objev gravitačních vln

V únoru ohlášené pozorování gravitačních vln přišlo sto let po jejich teoretické předpovědi a padesát let po prvních pokusech s interferometrickými detektory. Za tu dobu se vyjasnilo, jak gravitační vlny vznikají, jak se projevují, jak z jejich podoby vyčíst, co se odehrálo daleko ve vesmíru, a také jak postavit přístroj k jejich zachycení. Tomu všemu se bude věnovat přednáška Mgr. Tomáše Ledvinky, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 16. června na teplické hvězdárně.

Povídání Tomáše Ledvinky o gravitačních vlnách začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

Ilustrační obrázek: Numerická simulace gravitačních vln, emitovaných sloučením dvou černých děr.

Kredit: NASA/Ames Research Center/C. Henze, licence Public domain – volné dílo.