Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.06. 2016

Objev gravitačních vln

 

V únoru ohlášené pozorování gravitačních vln přišlo sto let po jejich teoretické předpovědi a padesát let po prvních pokusech s interferometrickými detektory. Za tu dobu se vyjasnilo, jak gravitační vlny vznikají, jak se projevují, jak z jejich podoby vyčíst, co se odehrálo daleko ve vesmíru, a také jak postavit přístroj k jejich zachycení. Tomu všemu se bude věnovat přednáška Mgr. Tomáše Ledvinky, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 16. června na teplické hvězdárně.

Povídání Tomáše Ledvinky o gravitačních vlnách začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Ilustrační obrázek: Numerická simulace gravitačních vln, emitovaných sloučením dvou černých děr.

Kredit: NASA/Ames Research Center/C. Henze, licence Public domain – volné dílo.


  © 2012 UJEP