21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

09.04. 2015

Grafen aneb lepicí páskou k materiálu budoucnosti (a Nobelově ceně)

Grafen

Když se v roce 2003 v Manchesteru chystal Kosťa Novoselov obyčejnou lepicí páskou sloupnout několik vrstviček z krystalu grafitu, netušil, že tím startuje novou éru v nanotechnologickém výzkumu – éru dvourozměrných materiálů. A že díky tomu bude o deset let později spolu s profesorem Andre Geimem přebírat Nobelovu cenu za fyziku. Podařilo se mu totiž nečekané. Izolovat jednu jedinou vrstvu, tvořenou atomy uhlíku uspořádanými do vrcholů pravidelných šestiúhelníků – grafen. Tento materiál má řadu neobyčejných vlastností. Kde a jak jich nejlépe využít, zkoumají desítky vědců po celém světě. Neformální grafenová skupina působí také v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Pracuje v ní i Mgr. Otakar Frank, Ph.D., který bude o grafenu vyprávět 9. dubna v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe.

O existenci grafenu jako základní stavební jednotce grafitu se sice vědělo už několik desetiletí, nebyl ale považován za dostatečně stabilní, aby se mohl vyskytovat samostatně. Jak se ukázalo, nejen, že může. Zároveň se jedná o materiál, který má ze všech látek známých lidstvu největší pevnost v tahu, největší tepelnou vodivost, extrémně vysokou pohyblivost nosičů náboje a je přitom téměř průsvitný. Všechny tyto vlastnosti najdeme u materiálu, který je možné připravit doma, doslova na koleně, s pomocí běžné kancelářské lepicí pásky, kousku tuhy, správné podložky (stačí plexisklo) a obyčejného mikroskopu. Stejným způsobem je možné připravit takřka nekonečnou řadu dalších dvourozměrných materiálů, z nichž každý bude mít trochu jiné vlastnosti, vždy však téměř jistě jedinečné.

Čeká nás dvourozměrná budoucnost? To se dozvíte ve čtvrtek 9. dubna 2015 od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Rádi vás uvidíme!

Foto: Struktura grafenu.

Kredit: AlexanderAIUS, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported