16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

09.04. 2015

Grafen aneb lepicí páskou k materiálu budoucnosti (a Nobelově ceně)

Grafen

Když se v roce 2003 v Manchesteru chystal Kosťa Novoselov obyčejnou lepicí páskou sloupnout několik vrstviček z krystalu grafitu, netušil, že tím startuje novou éru v nanotechnologickém výzkumu – éru dvourozměrných materiálů. A že díky tomu bude o deset let později spolu s profesorem Andre Geimem přebírat Nobelovu cenu za fyziku. Podařilo se mu totiž nečekané. Izolovat jednu jedinou vrstvu, tvořenou atomy uhlíku uspořádanými do vrcholů pravidelných šestiúhelníků – grafen. Tento materiál má řadu neobyčejných vlastností. Kde a jak jich nejlépe využít, zkoumají desítky vědců po celém světě. Neformální grafenová skupina působí také v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Pracuje v ní i Mgr. Otakar Frank, Ph.D., který bude o grafenu vyprávět 9. dubna v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe.

O existenci grafenu jako základní stavební jednotce grafitu se sice vědělo už několik desetiletí, nebyl ale považován za dostatečně stabilní, aby se mohl vyskytovat samostatně. Jak se ukázalo, nejen, že může. Zároveň se jedná o materiál, který má ze všech látek známých lidstvu největší pevnost v tahu, největší tepelnou vodivost, extrémně vysokou pohyblivost nosičů náboje a je přitom téměř průsvitný. Všechny tyto vlastnosti najdeme u materiálu, který je možné připravit doma, doslova na koleně, s pomocí běžné kancelářské lepicí pásky, kousku tuhy, správné podložky (stačí plexisklo) a obyčejného mikroskopu. Stejným způsobem je možné připravit takřka nekonečnou řadu dalších dvourozměrných materiálů, z nichž každý bude mít trochu jiné vlastnosti, vždy však téměř jistě jedinečné.

Čeká nás dvourozměrná budoucnost? To se dozvíte ve čtvrtek 9. dubna 2015 od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Rádi vás uvidíme!

Foto: Struktura grafenu.

Kredit: AlexanderAIUS, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported