21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

09.04. 2015

Grafen aneb lepicí páskou k materiálu budoucnosti (a Nobelově ceně)

Grafen

Když se v roce 2003 v Manchesteru chystal Kosťa Novoselov obyčejnou lepicí páskou sloupnout několik vrstviček z krystalu grafitu, netušil, že tím startuje novou éru v nanotechnologickém výzkumu – éru dvourozměrných materiálů. A že díky tomu bude o deset let později spolu s profesorem Andre Geimem přebírat Nobelovu cenu za fyziku. Podařilo se mu totiž nečekané. Izolovat jednu jedinou vrstvu, tvořenou atomy uhlíku uspořádanými do vrcholů pravidelných šestiúhelníků – grafen. Tento materiál má řadu neobyčejných vlastností. Kde a jak jich nejlépe využít, zkoumají desítky vědců po celém světě. Neformální grafenová skupina působí také v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Pracuje v ní i Mgr. Otakar Frank, Ph.D., který bude o grafenu vyprávět 9. dubna v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe.

O existenci grafenu jako základní stavební jednotce grafitu se sice vědělo už několik desetiletí, nebyl ale považován za dostatečně stabilní, aby se mohl vyskytovat samostatně. Jak se ukázalo, nejen, že může. Zároveň se jedná o materiál, který má ze všech látek známých lidstvu největší pevnost v tahu, největší tepelnou vodivost, extrémně vysokou pohyblivost nosičů náboje a je přitom téměř průsvitný. Všechny tyto vlastnosti najdeme u materiálu, který je možné připravit doma, doslova na koleně, s pomocí běžné kancelářské lepicí pásky, kousku tuhy, správné podložky (stačí plexisklo) a obyčejného mikroskopu. Stejným způsobem je možné připravit takřka nekonečnou řadu dalších dvourozměrných materiálů, z nichž každý bude mít trochu jiné vlastnosti, vždy však téměř jistě jedinečné.

Čeká nás dvourozměrná budoucnost? To se dozvíte ve čtvrtek 9. dubna 2015 od 18 hodin ve Fokus kafe v Ústí nad Labem. Rádi vás uvidíme!

Foto: Struktura grafenu.

Kredit: AlexanderAIUS, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported