Ústí nad Labem

11. ledna

18.01.2018

Hoaxy a konspirační teorie

Konspirační teorie se ve společnosti objevovaly vždy. Jejich zlatou éru však přineslo až minulé století. Důvod je prostý: rozvoj médií. S internetem pak konspirační teorie doslova prodchly celou společností. Proč se tak stalo? Proč jim lidé věří? A kde se v tom všem skrývá náboženství a víra? Na tyto otázky se pokusí odpovědět novinář a předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Ve čtvrtek 18. ledna v teplickém planetáriu.

Supervulkány

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mají tak ničivou sílu, že mohou zásadním způsobem ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vám během své přednášky vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje. Ve čtvrtek 11. ledna přijďte na Café Nobel do ústecké kavárny Fokus kafe.

26.03. 2015

Fraktály a chaos

Co se skrývá pod povrchem pojmu „chaos“ a jak z jednoduchého vzniká složité? Jak spolu souvisí předpovídání počasí, růst populace, keřů, stromů i hor a krásné obrazy, zvané fraktály? 26. března nám o tom bude vyprávět informatik, vývojář firmy Scia a popularizátor vědy Mgr. Ondřej Preclík. Na pomoc si vezme matematiku, ale v takové formě, aby to bylo zajímavé pro každého, kdo je alespoň trochu zvídavý. Přednáška se koná od 17 hodin v Literární kavárně Fokus v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Kavárnu najdete v prostorách kampusu snadno – stačí jít asi 100 metrů rovně od závory u hlavního vchodu do univerzitního areálu v Pasteurově ulici. Sídlí ve stejné budově jako univerzitní knihovna, v patře nad knihkupectvím.