Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

14.07. 2014

Extrémní svět exoplanet

Kepler22b-artworkPomalu není měsíce, aby médii neproběhla zpráva o objevu nové planety podobné Zemi. „Druhých Zemí“ a „Superzemí“ přibývá doslova jako hub po dešti. Mají ale tyto planety u vzdálených hvězd skutečně právo honosit se takovým označením? Jak blízko podobného objevu ve skutečnosti jsme a dočkáme se ho vůbec někdy? A pokud ano – k čemu nám to bude? O tom všem bude v rámci Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem povídat Mgr. Stanislav Poddaný, odborný pracovník Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Ve čtvrtek 13. listopadu od 18 hodin.

Obrázek: Exoplaneta Kepler 22b, planeta v obyvatelné zóně, podle představ výtvarníka. Kredit: NASA/Ames/JPL-Caltech, licence Public domain.