16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

14.07. 2014

Extrémní svět exoplanet

Kepler22b-artworkPomalu není měsíce, aby médii neproběhla zpráva o objevu nové planety podobné Zemi. „Druhých Zemí“ a „Superzemí“ přibývá doslova jako hub po dešti. Mají ale tyto planety u vzdálených hvězd skutečně právo honosit se takovým označením? Jak blízko podobného objevu ve skutečnosti jsme a dočkáme se ho vůbec někdy? A pokud ano – k čemu nám to bude? O tom všem bude v rámci Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem povídat Mgr. Stanislav Poddaný, odborný pracovník Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Ve čtvrtek 13. listopadu od 18 hodin.

Obrázek: Exoplaneta Kepler 22b, planeta v obyvatelné zóně, podle představ výtvarníka. Kredit: NASA/Ames/JPL-Caltech, licence Public domain.