21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

14.07. 2014

Extrémní svět exoplanet

Kepler22b-artworkPomalu není měsíce, aby médii neproběhla zpráva o objevu nové planety podobné Zemi. „Druhých Zemí“ a „Superzemí“ přibývá doslova jako hub po dešti. Mají ale tyto planety u vzdálených hvězd skutečně právo honosit se takovým označením? Jak blízko podobného objevu ve skutečnosti jsme a dočkáme se ho vůbec někdy? A pokud ano – k čemu nám to bude? O tom všem bude v rámci Café Nobel ve Fokus kafe v Ústí nad Labem povídat Mgr. Stanislav Poddaný, odborný pracovník Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Ve čtvrtek 13. listopadu od 18 hodin.

Obrázek: Exoplaneta Kepler 22b, planeta v obyvatelné zóně, podle představ výtvarníka. Kredit: NASA/Ames/JPL-Caltech, licence Public domain.