Příchovice u Tanvaldu

23. srpna

23.08.2019

Kurz rozdělávání ohně

Stejně jako každý rok vyjíždí i letos Café Nobel na cesty, do Jizerských hor. V pátek 23. srpna dopoledne přiveze do Interdiecézního centra života mládeže Křižovatka v Příchovicích u Tanvaldu profesionálního pračlověka Jana „Tondu“ Půlpána z projektu Jak obléci pračlověka, který zájemcům předvede (a ty šikovnější možná i naučí), jak pravěcí lidé rozdělávali oheň.

15.08.2019

Malajsie a Sumatra - země plné kuliček

Za podivuhodnými tvory, kteří obývají přízemní patro deštného pralesa, vás zavede přednáška profesionálního entomologa a fotografa Pavla Krásenského, který nyní pracuje jako kurátor entomologické sbírky v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Přijďte ve čtvrtek 15. srpna na teplickou hvězdárnu!

21.02. 2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

Polovinu ceny získala americká biotechnoložka Frances H. Arnoldová za první řízenou evoluci biologických katalyzátorů – enzymů. Její vylepšená metoda dnes nachází uplatnění v řadě biotechnologických oborů od farmacie až po produkci biopaliv. Druhou polovinu ceny si rozdělili americký biolog George P. Smith a britský biochemik Sir Gregory P. Winter. První za vývoj metody nazvané phage display („fágové zobrazení“) pro cílenou evoluci nových bílkovin, druhý za její použití k cílené evoluci protilátek používaných dnes v humánní terapii, mj. rakoviny.

Přednáška biologa a biotechnologa Josefa Trögla se vám pokusí osvětlit podstatu oceněných objevů a jejich použití v praxi. Trochu si i zaspekulujeme, jak by tyto objevy v budoucnu mohly lidstvu ještě prospět. V nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začíná v obvyklém čase – v 18 hodin.

Obrázek v hlavičce: Diagram enzymu triosafosfát-isomerasy. Autor: Yikrazuul, Wikimedia Commons, licence Public domain

Ilustrace v článku © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences. Kredit: CC BY-NC-SA 4.0. Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2018/press-release