16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

21.02. 2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

Polovinu ceny získala americká biotechnoložka Frances H. Arnoldová za první řízenou evoluci biologických katalyzátorů – enzymů. Její vylepšená metoda dnes nachází uplatnění v řadě biotechnologických oborů od farmacie až po produkci biopaliv. Druhou polovinu ceny si rozdělili americký biolog George P. Smith a britský biochemik Sir Gregory P. Winter. První za vývoj metody nazvané phage display („fágové zobrazení“) pro cílenou evoluci nových bílkovin, druhý za její použití k cílené evoluci protilátek používaných dnes v humánní terapii, mj. rakoviny.

Přednáška biologa a biotechnologa Josefa Trögla se vám pokusí osvětlit podstatu oceněných objevů a jejich použití v praxi. Trochu si i zaspekulujeme, jak by tyto objevy v budoucnu mohly lidstvu ještě prospět. V nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začíná v obvyklém čase – v 18 hodin.

Obrázek v hlavičce: Diagram enzymu triosafosfát-isomerasy. Autor: Yikrazuul, Wikimedia Commons, licence Public domain

Ilustrace v článku © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences. Kredit: CC BY-NC-SA 4.0. Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2018/press-release