21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

21.02. 2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Polovinu ceny získala americká biotechnoložka Frances H. Arnoldová za první řízenou evoluci biologických katalyzátorů – enzymů. Její vylepšená metoda dnes nachází uplatnění v řadě biotechnologických oborů od farmacie až po produkci biopaliv. Druhou polovinu ceny si rozdělili americký biolog George P. Smith a britský biochemik Sir Gregory P. Winter. První za vývoj metody nazvané phage display („fágové zobrazení“) pro cílenou evoluci nových bílkovin, druhý za její použití k cílené evoluci protilátek používaných dnes v humánní terapii, mj. rakoviny.

Přednáška biologa a biotechnologa Josefa Trögla se vám pokusí osvětlit podstatu oceněných objevů a jejich použití v praxi. Trochu si i zaspekulujeme, jak by tyto objevy v budoucnu mohly lidstvu ještě prospět. V nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začíná v obvyklém čase – v 18 hodin.

Obrázek v hlavičce: Diagram enzymu triosafosfát-isomerasy. Autor: Yikrazuul, Wikimedia Commons, licence Public domain

Ilustrace v článku © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences. Kredit: CC BY-NC-SA 4.0. Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2018/press-release