Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

21.02. 2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

Polovinu ceny získala americká biotechnoložka Frances H. Arnoldová za první řízenou evoluci biologických katalyzátorů – enzymů. Její vylepšená metoda dnes nachází uplatnění v řadě biotechnologických oborů od farmacie až po produkci biopaliv. Druhou polovinu ceny si rozdělili americký biolog George P. Smith a britský biochemik Sir Gregory P. Winter. První za vývoj metody nazvané phage display („fágové zobrazení“) pro cílenou evoluci nových bílkovin, druhý za její použití k cílené evoluci protilátek používaných dnes v humánní terapii, mj. rakoviny.

Přednáška biologa a biotechnologa Josefa Trögla se vám pokusí osvětlit podstatu oceněných objevů a jejich použití v praxi. Trochu si i zaspekulujeme, jak by tyto objevy v budoucnu mohly lidstvu ještě prospět. V nově rekonstruovaných prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začíná v obvyklém čase – v 18 hodin.

Obrázek v hlavičce: Diagram enzymu triosafosfát-isomerasy. Autor: Yikrazuul, Wikimedia Commons, licence Public domain

Ilustrace v článku © Johan Jarnestad/The Royal Swedish Academy of Sciences. Kredit: CC BY-NC-SA 4.0. Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2018/press-release