21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

03.04. 2014

Eutanázie. Pro a proti.

Foto: Artotem, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.Máme právo na život. Máme právo na smrt? V přednášce "Eutanázie a asistovaná sebevražda - pro a proti" nahlédneme do vývoje problému v Nizozemí, porovnáme legislativní úpravy v Nizozemí, Švýcarsku a Oregonu a představíme hlavní argumenty podepírající nebo odmítající požadavek dekriminalizace eutanázie nebo asistované sebevraždy. Setkání s MUDr. ThLic. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., dětským lékařem, teologem a bioetikem bude spíše vzájemnou diskuzí než statickou přednáškou.