16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

03.04. 2014

Eutanázie. Pro a proti.

Foto: Artotem, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.Máme právo na život. Máme právo na smrt? V přednášce "Eutanázie a asistovaná sebevražda - pro a proti" nahlédneme do vývoje problému v Nizozemí, porovnáme legislativní úpravy v Nizozemí, Švýcarsku a Oregonu a představíme hlavní argumenty podepírající nebo odmítající požadavek dekriminalizace eutanázie nebo asistované sebevraždy. Setkání s MUDr. ThLic. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., dětským lékařem, teologem a bioetikem bude spíše vzájemnou diskuzí než statickou přednáškou.