Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

12.06. 2018

Jak pan Euler chodil po Královci a proč geografové nepotřebují více než 4 barvy

Matematická disciplína zvaná teorie grafů se skutečně zrodila během procházek slavného matematika Leonharda Eulera po pruském městě Královci, dnešním ruském Kaliningradu, kde ve 30. letech 18. století pobýval na tamní univerzitě. Do jeho stále moderního světa jednotažek, nejkratších cest a barev zavede v úterý 12. června dětské návštěvníky Café Nobel v ústeckém Fokus kafe matematička PhDr. Magdalena Krátká, Ph.D.Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Teorie grafů má široké možnosti využití, ale její základní myšlenky jsou podle Magdaleny Krátké snadno pochopitelné. Většina z nás se někdy snažila nakreslit domeček jedním tahem nebo najít ideální cestu z bodu A do bodu B… Do této disciplíny spadá i jeden z nejslavnějších problémů moderní matematiky, totiž problém čtyř barev. Takže si nezapomeňte pastelky!

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: Sedm mostů města Královce, slavný matematický problém, kterým se zabýval Leonhard Euler. Je možné všechny mosty přejít tak, aby ten, kdo se o to pokouší, vstoupil na každý most pouze jednou?

Kredit: Bogdan Giuşcă, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Sedm mostů města Královce. Model matematického problému.

Kredit: Matemateca (IME/USP)/Rodrigo Tetsuo Argenton, CC BY-SA 4.0.