21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

12.06. 2018

Jak pan Euler chodil po Královci a proč geografové nepotřebují více než 4 barvy

Matematická disciplína zvaná teorie grafů se skutečně zrodila během procházek slavného matematika Leonharda Eulera po pruském městě Královci, dnešním ruském Kaliningradu, kde ve 30. letech 18. století pobýval na tamní univerzitě. Do jeho stále moderního světa jednotažek, nejkratších cest a barev zavede v úterý 12. června dětské návštěvníky Café Nobel v ústeckém Fokus kafe matematička PhDr. Magdalena Krátká, Ph.D.Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Teorie grafů má široké možnosti využití, ale její základní myšlenky jsou podle Magdaleny Krátké snadno pochopitelné. Většina z nás se někdy snažila nakreslit domeček jedním tahem nebo najít ideální cestu z bodu A do bodu B… Do této disciplíny spadá i jeden z nejslavnějších problémů moderní matematiky, totiž problém čtyř barev. Takže si nezapomeňte pastelky!

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: Sedm mostů města Královce, slavný matematický problém, kterým se zabýval Leonhard Euler. Je možné všechny mosty přejít tak, aby ten, kdo se o to pokouší, vstoupil na každý most pouze jednou?

Kredit: Bogdan Giuşcă, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Sedm mostů města Královce. Model matematického problému.

Kredit: Matemateca (IME/USP)/Rodrigo Tetsuo Argenton, CC BY-SA 4.0.