Děčín

23. května

Člověk a pískovec

V děčínské kavárně Coffee&Book tentokrát představíme publikaci, která se dotýká fenoménu pískovcové krajiny České křídové tabule z pohledu historika. PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vás ve čtvrtek 23. května seznámí s obecnou teorií historické práce s archeologizovanými terénními prameny, kterou ilustruje třemi případovými studiemi z autorských výzkumů tradiční venkovské kultury novověku.

Historie navigace podle hvězd

Jak se Féničané, Arabové a Vikingové dokázali plavit bez kompasu? Jak se Kolumbus dokázal vrátit z Ameriky bez využití navigace podle hvězd? Co mají zeměpisná délka a šířka společného s délkovým a šířkovým rozměrem – a jak ovlivnilo hledání zeměpisné délky pokrok vědy a techniky v 18. století? Tyto, i mnohé další otázky zodpoví ve čtvrtek 16. května během své přednášky v rámci cyklu Café Nobel na teplické hvězdárně Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

12.06. 2018

Jak pan Euler chodil po Královci a proč geografové nepotřebují více než 4 barvy

Matematická disciplína zvaná teorie grafů se skutečně zrodila během procházek slavného matematika Leonharda Eulera po pruském městě Královci, dnešním ruském Kaliningradu, kde ve 30. letech 18. století pobýval na tamní univerzitě. Do jeho stále moderního světa jednotažek, nejkratších cest a barev zavede v úterý 12. června dětské návštěvníky Café Nobel v ústeckém Fokus kafe matematička PhDr. Magdalena Krátká, Ph.D.Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Teorie grafů má široké možnosti využití, ale její základní myšlenky jsou podle Magdaleny Krátké snadno pochopitelné. Většina z nás se někdy snažila nakreslit domeček jedním tahem nebo najít ideální cestu z bodu A do bodu B… Do této disciplíny spadá i jeden z nejslavnějších problémů moderní matematiky, totiž problém čtyř barev. Takže si nezapomeňte pastelky!

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: Sedm mostů města Královce, slavný matematický problém, kterým se zabýval Leonhard Euler. Je možné všechny mosty přejít tak, aby ten, kdo se o to pokouší, vstoupil na každý most pouze jednou?

Kredit: Bogdan Giuşcă, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Sedm mostů města Královce. Model matematického problému.

Kredit: Matemateca (IME/USP)/Rodrigo Tetsuo Argenton, CC BY-SA 4.0.