Příchovice

24. srpna

24.08.2018

Udělat správnou věc aneb Co dělá naše jednání dobrým?

Co dělá naše jednání dobrým?

Jak dělat jen „správné věci“, tedy skutečně morálně dobré činy?

Přednáška pedagoga, komeniologa a evangelického faráře Jana Hábla

Křižovatka Příchovice, pátek 24. srpna od 10:30 hodin

Pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem v rámci cyklu Café Nobel

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

12.06. 2018

Jak pan Euler chodil po Královci a proč geografové nepotřebují více než 4 barvy

Matematická disciplína zvaná teorie grafů se skutečně zrodila během procházek slavného matematika Leonharda Eulera po pruském městě Královci, dnešním ruském Kaliningradu, kde ve 30. letech 18. století pobýval na tamní univerzitě. Do jeho stále moderního světa jednotažek, nejkratších cest a barev zavede v úterý 12. června dětské návštěvníky Café Nobel v ústeckém Fokus kafe matematička PhDr. Magdalena Krátká, Ph.D.Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Teorie grafů má široké možnosti využití, ale její základní myšlenky jsou podle Magdaleny Krátké snadno pochopitelné. Většina z nás se někdy snažila nakreslit domeček jedním tahem nebo najít ideální cestu z bodu A do bodu B… Do této disciplíny spadá i jeden z nejslavnějších problémů moderní matematiky, totiž problém čtyř barev. Takže si nezapomeňte pastelky!

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem jako obvykle v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Obrázek v hlavičce: Sedm mostů města Královce, slavný matematický problém, kterým se zabýval Leonhard Euler. Je možné všechny mosty přejít tak, aby ten, kdo se o to pokouší, vstoupil na každý most pouze jednou?

Kredit: Bogdan Giuşcă, via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Sedm mostů města Královce. Model matematického problému.

Kredit: Matemateca (IME/USP)/Rodrigo Tetsuo Argenton, CC BY-SA 4.0.