23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Snaha o pochopení a předvídání způsobů chování provází člověka od nepaměti, jak dokládají jeskynní malby. V roce 1973 K. Lorenz, N. Tinbergen a K. von Frisch získali za výzkum chování Nobelovu cenu – sledovali, co, proč a jak dělají včely, ryby, ptáci i my, lidé. Položili tím základy takzvané klasické evropské etologie. Etoložka doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. et Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám na řadě příkladů představí poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka. Ve čtvrtek 15. února v teplickém Planetáriu.
Etologie studuje chování pomocí biologických metod. Aplikovaná etologie využívá těchto poznatků při péči o živočichy, například o hospodářská zvířata nebo domácí mazlíčky. Založením International Society for Human Ethology v roce 1972 vzniká etologie člověka jako samostatný vědní obor. Etologické poznatky pronikají do psychologie, například evoluční pojetí chování člověka se výrazně uplatňuje v oblasti vztahů. Pojďme si ukázat na příkladech poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Pozor! V zimních měsících se nescházíme na teplické hvězdárně, ale v prostorách teplického planetária, na adrese Koperníkova 3062. Přednášky začínají v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Ilustrační foto v abstraktu i článku Pixabay.com