27.02.2025
Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat
20.02.2025
Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!
Snaha o pochopení a předvídání způsobů chování provází člověka od nepaměti, jak dokládají jeskynní malby. V roce 1973 K. Lorenz, N. Tinbergen a K. von Frisch získali za výzkum chování Nobelovu cenu – sledovali, co, proč a jak dělají včely, ryby, ptáci i my, lidé. Položili tím základy takzvané klasické evropské etologie. Etoložka doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. et Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem vám na řadě příkladů představí poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka. Ve čtvrtek 15. února v teplickém Planetáriu.
Etologie studuje chování pomocí biologických metod. Aplikovaná etologie využívá těchto poznatků při péči o živočichy, například o hospodářská zvířata nebo domácí mazlíčky. Založením International Society for Human Ethology v roce 1972 vzniká etologie člověka jako samostatný vědní obor. Etologické poznatky pronikají do psychologie, například evoluční pojetí chování člověka se výrazně uplatňuje v oblasti vztahů. Pojďme si ukázat na příkladech poznatky z oblasti etologie, které formují život zvířat a ovlivňují i člověka.
Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.
Pozor! V zimních měsících se nescházíme na teplické hvězdárně, ale v prostorách teplického planetária, na adrese Koperníkova 3062. Přednášky začínají v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Ilustrační foto v abstraktu i článku Pixabay.com
![]() |
© 2012 UJEP |