16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

07.10. 2013

Ekonomie jazyka

komunikaceEkonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!

Proč členové jednoho kmene australských Aboriginců ví, ať už jsou kdekoli, kde je sever? Proč Rusové dokáží rozlišit mnoho odstínů modré a proč si Angličané nejlépe pamatují, kdo co udělal? V přednášce „Ekonomie jazyka“ začneme představením poznatků, zda různé jazyky mohou poskytovat svým mluvčím kognitivní výhody či nevýhody, ať již v určování světových stran, zapamatování si viníka, ale i v práci s čísly, vnímání druhého pohlaví,  rozpoznávání odpovědnosti či zpracování času. Poté zaspekulujeme, jak se tyto vlastnosti mohou promítat do národních institucí a šíře ekonomického chování, od míry úspor po pracovní zákonodárství.