16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

07.10. 2013

Ekonomie jazyka

komunikaceEkonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!

Proč členové jednoho kmene australských Aboriginců ví, ať už jsou kdekoli, kde je sever? Proč Rusové dokáží rozlišit mnoho odstínů modré a proč si Angličané nejlépe pamatují, kdo co udělal? V přednášce „Ekonomie jazyka“ začneme představením poznatků, zda různé jazyky mohou poskytovat svým mluvčím kognitivní výhody či nevýhody, ať již v určování světových stran, zapamatování si viníka, ale i v práci s čísly, vnímání druhého pohlaví,  rozpoznávání odpovědnosti či zpracování času. Poté zaspekulujeme, jak se tyto vlastnosti mohou promítat do národních institucí a šíře ekonomického chování, od míry úspor po pracovní zákonodárství.