21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

07.10. 2013

Ekonomie jazyka

komunikaceEkonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!

Proč členové jednoho kmene australských Aboriginců ví, ať už jsou kdekoli, kde je sever? Proč Rusové dokáží rozlišit mnoho odstínů modré a proč si Angličané nejlépe pamatují, kdo co udělal? V přednášce „Ekonomie jazyka“ začneme představením poznatků, zda různé jazyky mohou poskytovat svým mluvčím kognitivní výhody či nevýhody, ať již v určování světových stran, zapamatování si viníka, ale i v práci s čísly, vnímání druhého pohlaví,  rozpoznávání odpovědnosti či zpracování času. Poté zaspekulujeme, jak se tyto vlastnosti mohou promítat do národních institucí a šíře ekonomického chování, od míry úspor po pracovní zákonodárství.