19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

07.10. 2013

Ekonomie jazyka

komunikaceEkonomie jazyka? Také vás zajímá, co se pod tímto neobvyklým slovním spojením skrývá? Přijďte 30. října na Café Nobel na UJEP. Premiéru nové varianty Café Nobel s novým zajímavým hostem Ing. Petrem Houdkem z FSE budeme mít od 17.00 v Literární kavárně Fokus v Kampusu! Těšíme se na vás!

Proč členové jednoho kmene australských Aboriginců ví, ať už jsou kdekoli, kde je sever? Proč Rusové dokáží rozlišit mnoho odstínů modré a proč si Angličané nejlépe pamatují, kdo co udělal? V přednášce „Ekonomie jazyka“ začneme představením poznatků, zda různé jazyky mohou poskytovat svým mluvčím kognitivní výhody či nevýhody, ať již v určování světových stran, zapamatování si viníka, ale i v práci s čísly, vnímání druhého pohlaví,  rozpoznávání odpovědnosti či zpracování času. Poté zaspekulujeme, jak se tyto vlastnosti mohou promítat do národních institucí a šíře ekonomického chování, od míry úspor po pracovní zákonodárství.