23.01.2025
Neznámé podzemní světy Labských pískovců
16.01.2025
Putování za blesky Sluneční soustavou
Přestože je už více než čtvrt tisíciletí známo, že blesk je elektrický výboj, zůstává pro nás přírodním jevem sice běžným, ale stále tajemným. Fascinuje nás svou rozmanitostí, světelnými a zvukovými efekty, bojíme se jeho síly. Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., vědecká pracovnice Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, ve čtvrtek 16. ledna v Teplicích prozradí, co o blescích víme, ale také nevíme, a navštívíme přitom i další planety Sluneční soustavy. Koná se v teplickém planetáriu!
Ulovení prvního neutrina trvalo přes čtvrt století. A pak přicházela jedna záhada za druhou: skandál s množstvím slunečních neutrin, narušení levopravé symetrie, nadsvětelné rychlosti, zachycená částice s nečekanou energií a další prapodivné chování. Co o neutrinech víme a jaká doopravdy jsou? Ve čtvrtek 16. prosince o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Přednáška Petr Kulhánka na hvězdárně v Teplicích začne v obvyklém čase – tedy v 18 hodin.
Podle současných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.
Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).
Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Ilustrační foto: Pixabay.com a PublicDomainFiles.com
© 2012 UJEP |