Ústí nad Labem

14. března

14.03.2024

BEZ KOFEINU: Jak invazní druhy rostlin a živočichů škodí přírodě

Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. pražské Zemědělské univerzity.

Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.

22.02.2024

Pozitivní spirála hmotnosti aneb Do základního tábora pod Everestem s pětikilovým batůžkem

Poučení o novém trendu ultralehké turistiky, jak cestovat (téměř) kamkoli na světě s minimalistickým vybavením, si pro vás na čtvrtek 22. února připravil Jiří Kostínek, outdoorový atlet, cestovatel a vedoucí kurzů ultralehké turistiky a seakayaku. Přednáška s praktickou ukázkou a nečekaným přesahem do psychohygieny, dějin tělesné výchovy, vytrvalostního tréninku, environmentalistiky a řízení rizika se koná v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.

16.12. 2021

Duchové vesmíru

Ulovení prvního neutrina trvalo přes čtvrt století. A pak přicházela jedna záhada za druhou: skandál s množstvím slunečních neutrin, narušení levopravé symetrie, nadsvětelné rychlosti, zachycená částice s nečekanou energií a další prapodivné chování. Co o neutrinech víme a jaká doopravdy jsou? Ve čtvrtek 16. prosince o tom bude na teplické hvězdárně povídat astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Přednáška Petr Kulhánka na hvězdárně v Teplicích začne v obvyklém čase – tedy v 18 hodin.

Podle současných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.

Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).

Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.

Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com a PublicDomainFiles.com