16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

08.02. 2018

Draví ptáci v České republice

Leckoho překvapí, že malá středoevropská země jako je Česká republika má na seznamu i 34 druhů dravých ptáků. Přestože někteří z nich u nás byli zaznamenáni jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jde o úctyhodné číslo. Nic ale neříká o tom, jak se u nás ve skutečnosti dravcům daří. Víc vám o tom ve čtvrtek 8. února v ústeckém Fokus kafe prozradí zoolog a ornitolog Mgr. Václav BeranMuzea města Ústí nad Labem.

Bližší pohled na naše dravce je ještě zajímavější. V posledních sto letech to bylo jako na houpačce. Některé druhy, například sokola stěhovavého, jsme vyhubili a opět se k nám úspěšně vrátil. Třeba orel skalní však zatím takové štěstí neměl a i přes intenzivní snahy o jeho návrat u nás dnes hnízdí pouze jeden pár. Další druhy změnily své chování a tak třeba dříve plaší lesní lovci ptáků – krahujci obecní, dnes běžně loví na krmítkách a hnízdí i uprostřed měst. Vrátil se k nám i orel mořský, ale na supy, kteří u nás v minulosti také hnízdili, můžeme jen vzpomínat, protože mizí z celé Evropy. Znepokojivé je, že v posledních letech ubývají především běžné druhy. O ty vzácné se, alespoň zčásti, postarat umíme.

Ochrana běžnějších druhů naráží na zásadní problémy. Naše krajina chudne, ubývá hmyzu, naopak přibývá intenzivního zemědělství, chemie, znečištění a dalších nástrah. Běžné druhy z krajiny mizí; třeba i našeho nejhojnějšího dravce, poštolku obecnou, uvidíte tady na severu Čech častěji ve městě, než v její domovské zemědělské krajině. Dokážeme si pestrost naší přírody udržet i do budoucích let? Zatím nevíme. Přednáška zoologa a ornitologa Václava Berana o dravých ptácích začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Mladý krahujec obecný.

Kredit: Bogbumper, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Kroužící orel mořský.

Kredit: Haplochromis, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.