21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

08.02. 2018

Draví ptáci v České republice

Leckoho překvapí, že malá středoevropská země jako je Česká republika má na seznamu i 34 druhů dravých ptáků. Přestože někteří z nich u nás byli zaznamenáni jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jde o úctyhodné číslo. Nic ale neříká o tom, jak se u nás ve skutečnosti dravcům daří. Víc vám o tom ve čtvrtek 8. února v ústeckém Fokus kafe prozradí zoolog a ornitolog Mgr. Václav BeranMuzea města Ústí nad Labem.

Bližší pohled na naše dravce je ještě zajímavější. V posledních sto letech to bylo jako na houpačce. Některé druhy, například sokola stěhovavého, jsme vyhubili a opět se k nám úspěšně vrátil. Třeba orel skalní však zatím takové štěstí neměl a i přes intenzivní snahy o jeho návrat u nás dnes hnízdí pouze jeden pár. Další druhy změnily své chování a tak třeba dříve plaší lesní lovci ptáků – krahujci obecní, dnes běžně loví na krmítkách a hnízdí i uprostřed měst. Vrátil se k nám i orel mořský, ale na supy, kteří u nás v minulosti také hnízdili, můžeme jen vzpomínat, protože mizí z celé Evropy. Znepokojivé je, že v posledních letech ubývají především běžné druhy. O ty vzácné se, alespoň zčásti, postarat umíme.

Ochrana běžnějších druhů naráží na zásadní problémy. Naše krajina chudne, ubývá hmyzu, naopak přibývá intenzivního zemědělství, chemie, znečištění a dalších nástrah. Běžné druhy z krajiny mizí; třeba i našeho nejhojnějšího dravce, poštolku obecnou, uvidíte tady na severu Čech častěji ve městě, než v její domovské zemědělské krajině. Dokážeme si pestrost naší přírody udržet i do budoucích let? Zatím nevíme. Přednáška zoologa a ornitologa Václava Berana o dravých ptácích začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Mladý krahujec obecný.

Kredit: Bogbumper, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

Foto v článku: Kroužící orel mořský.

Kredit: Haplochromis, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.