Ústí nad Labem

10. prosince

 
Aktuality

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.


04.12.2019

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

08.02. 2018

Draví ptáci v České republice

Leckoho překvapí, že malá středoevropská země jako je Česká republika má na seznamu i 34 druhů dravých ptáků. Přestože někteří z nich u nás byli zaznamenáni jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jde o úctyhodné číslo. Nic ale neříká o tom, jak se u nás ve skutečnosti dravcům daří. Víc vám o tom ve čtvrtek 8. února v ústeckém Fokus kafe prozradí zoolog a ornitolog Mgr. Václav BeranMuzea města Ústí nad Labem.

Bližší pohled na naše dravce je ještě zajímavější. V posledních sto letech to bylo jako na houpačce. Některé druhy, například sokola stěhovavého, jsme vyhubili a opět se k nám úspěšně vrátil. Třeba orel skalní však zatím takové štěstí neměl a i přes intenzivní snahy o jeho návrat u nás dnes hnízdí pouze jeden pár. Další druhy změnily své chování a tak třeba dříve plaší lesní lovci ptáků – krahujci obecní, dnes běžně loví na krmítkách a hnízdí i uprostřed měst. Vrátil se k nám i orel mořský, ale na supy, kteří u nás v minulosti také hnízdili, můžeme jen vzpomínat, protože mizí z celé Evropy. Znepokojivé je, že v posledních letech ubývají především běžné druhy. O ty vzácné se, alespoň zčásti, postarat umíme.

Ochrana běžnějších druhů naráží na zásadní problémy. Naše krajina chudne, ubývá hmyzu, naopak přibývá intenzivního zemědělství, chemie, znečištění a dalších nástrah. Běžné druhy z krajiny mizí; třeba i našeho nejhojnějšího dravce, poštolku obecnou, uvidíte tady na severu Čech častěji ve městě, než v její domovské zemědělské krajině. Dokážeme si pestrost naší přírody udržet i do budoucích let? Zatím nevíme. Přednáška zoologa a ornitologa Václava Berana o dravých ptácích začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Mladý krahujec obecný.

Kredit: Bogbumper, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

 

Foto v článku: Kroužící orel mořský.

Kredit: Haplochromis, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP