Ústí nad Labem

9. května

 
Aktuality

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.


25.04.2019

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

08.02. 2018

Draví ptáci v České republice

Leckoho překvapí, že malá středoevropská země jako je Česká republika má na seznamu i 34 druhů dravých ptáků. Přestože někteří z nich u nás byli zaznamenáni jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jde o úctyhodné číslo. Nic ale neříká o tom, jak se u nás ve skutečnosti dravcům daří. Víc vám o tom ve čtvrtek 8. února v ústeckém Fokus kafe prozradí zoolog a ornitolog Mgr. Václav BeranMuzea města Ústí nad Labem.

Bližší pohled na naše dravce je ještě zajímavější. V posledních sto letech to bylo jako na houpačce. Některé druhy, například sokola stěhovavého, jsme vyhubili a opět se k nám úspěšně vrátil. Třeba orel skalní však zatím takové štěstí neměl a i přes intenzivní snahy o jeho návrat u nás dnes hnízdí pouze jeden pár. Další druhy změnily své chování a tak třeba dříve plaší lesní lovci ptáků – krahujci obecní, dnes běžně loví na krmítkách a hnízdí i uprostřed měst. Vrátil se k nám i orel mořský, ale na supy, kteří u nás v minulosti také hnízdili, můžeme jen vzpomínat, protože mizí z celé Evropy. Znepokojivé je, že v posledních letech ubývají především běžné druhy. O ty vzácné se, alespoň zčásti, postarat umíme.

Ochrana běžnějších druhů naráží na zásadní problémy. Naše krajina chudne, ubývá hmyzu, naopak přibývá intenzivního zemědělství, chemie, znečištění a dalších nástrah. Běžné druhy z krajiny mizí; třeba i našeho nejhojnějšího dravce, poštolku obecnou, uvidíte tady na severu Čech častěji ve městě, než v její domovské zemědělské krajině. Dokážeme si pestrost naší přírody udržet i do budoucích let? Zatím nevíme. Přednáška zoologa a ornitologa Václava Berana o dravých ptácích začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Mladý krahujec obecný.

Kredit: Bogbumper, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

 

Foto v článku: Kroužící orel mořský.

Kredit: Haplochromis, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP