Ústí nad Labem

2. května

 

 
Aktuality

02.05.2024

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.


25.04.2024

Afrika: Slon nad zlato

„Chráním divočinu v Africe“ může znít jako klišé. Výzkumník a fotograf Mgr. Tomáš Jůnek, PhD Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vás ve čtvrtek 25. dubna v Refugiu v Tisé vezme do neprozkoumaného konžského pralesa i do největších národních parků v zemích, kam běžného Evropana jet ani nenapadne.



Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

08.02. 2018

Draví ptáci v České republice

Leckoho překvapí, že malá středoevropská země jako je Česká republika má na seznamu i 34 druhů dravých ptáků. Přestože někteří z nich u nás byli zaznamenáni jen několikrát nebo dokonce jen jednou, jde o úctyhodné číslo. Nic ale neříká o tom, jak se u nás ve skutečnosti dravcům daří. Víc vám o tom ve čtvrtek 8. února v ústeckém Fokus kafe prozradí zoolog a ornitolog Mgr. Václav BeranMuzea města Ústí nad Labem.

Bližší pohled na naše dravce je ještě zajímavější. V posledních sto letech to bylo jako na houpačce. Některé druhy, například sokola stěhovavého, jsme vyhubili a opět se k nám úspěšně vrátil. Třeba orel skalní však zatím takové štěstí neměl a i přes intenzivní snahy o jeho návrat u nás dnes hnízdí pouze jeden pár. Další druhy změnily své chování a tak třeba dříve plaší lesní lovci ptáků – krahujci obecní, dnes běžně loví na krmítkách a hnízdí i uprostřed měst. Vrátil se k nám i orel mořský, ale na supy, kteří u nás v minulosti také hnízdili, můžeme jen vzpomínat, protože mizí z celé Evropy. Znepokojivé je, že v posledních letech ubývají především běžné druhy. O ty vzácné se, alespoň zčásti, postarat umíme.

Ochrana běžnějších druhů naráží na zásadní problémy. Naše krajina chudne, ubývá hmyzu, naopak přibývá intenzivního zemědělství, chemie, znečištění a dalších nástrah. Běžné druhy z krajiny mizí; třeba i našeho nejhojnějšího dravce, poštolku obecnou, uvidíte tady na severu Čech častěji ve městě, než v její domovské zemědělské krajině. Dokážeme si pestrost naší přírody udržet i do budoucích let? Zatím nevíme. Přednáška zoologa a ornitologa Václava Berana o dravých ptácích začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Mladý krahujec obecný.

Kredit: Bogbumper, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.

 

Foto v článku: Kroužící orel mořský.

Kredit: Haplochromis, via Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0.


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP