Děčín

26. září

Desatero pohybů

Pohyby zvířat patří k tomu nejúžasnějšímu, co se v přírodě odehrává. Na malou exkurzi mezi živočichy, pohybující se po zemi, vzduchem i vodou vás ve čtvrtek 26. září pozve do děčínské kavárny Coffee & Books prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi.

19.09.2024

Všichni na Mars!

Nikdy jsme nezkoumali Mars tak intenzivně jako právě teď, a to hlavní má teprve přijít. Ve čtvrtek 19. září o tom bude na hvězdárně v Teplicích povídat biolog a popularizátor vědy RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.

26.09. 2024

Desatero pohybů

Vážky létají přes oceán z Indie do Mosambiku, i když jejich tělo disponuje zásobou energie na čtyři hodiny nonstop letu. Velryby vorvaňovci se potápějí do tříkilometrových hloubek a pod hladinou stráví skoro čtyři hodiny navzdory tomu, že by jim už po hodině mělo hrozit utonutí. Pavouci křižáčci používají svou síť jako prak a nechávají se z ní vystřelit na kořist. Mořští ptáci terejové loví ryby střemhlavým pádem z výšky sedmdesát metrů – do vody dopadají rychlostí kolem sta kilometrů v hodině, a přesto si nesrazí vaz…

Přednáška odborníka na biotechnologie a popularizátora vědy Jaroslava Petra začne v 1. děčínské kulturní kavárně Coffee & Books v 18 hodin. Vchodné je volné, doporučujeme si rezervovat místa k sezení na mailu coffeeabooks@gmail.com, případně přes zprávy na facebooku Coffee & Books nebo osobně přímo v kavárně.

Přednáškový cyklus Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (podaktivita A.1.16), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

Foto v abstraktu: Vorvaní matka s mládětem. Zdroj: Gabriel Barathieu, via Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 2.0

Foto v článku: Terejové bílí na lovu. Zdroj: Frédéric Cloitre, via Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 4.0