Tisá

23. listopadu

Vznik, současná krása a zánik pískovce

Přírodní pochody tvarují masivní křemenné pískovce do desítek forem. Skalní věže, brány a voštiny známe všichni; kdo si ale všiml, že příroda někdy tvaruje skálu do podoby bublin, vosích hnízd či tenisových míčků? Mnohé z těchto tvarů jsou vzácné, nebo se vyskytují jen vysoko nad zemí a znají je nanejvýš horolezci. RNDr. Radek Mikuláš, DSc. z Geologického ústavu AV ČR měl štěstí, že byl (a trochu stále je) horolezcem i geologem. Proto ho lze pokládat za objevitele řady drobných tvarů pískovce. Seznámí vás s nimi na přednášce z cyklu Café Nobel, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu přímo na úpatí pískovcových Tiských stěn, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Panspermie. Organismy v kosmu a život v meteoritech

Mohou živé bytosti přežít dlouhodobý pobyt v nehostinném kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme déle než sto let. A přilétly snad dokonce kdysi dávno z vesmíru zárodky života i na naši planetu? V rámci dalšího Café Nobel o tom bude ve čtvrtek 16. listopadu povídat biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, vědecký pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky a Národního ústavu duševního zdraví. Přednáška se koná v teplickém planetáriu.

10.05. 2016

Proč prší, sněží a padají kroupy

Počasí dokáže člověka potěšit i naštvat, někdy i výrazně změnit jeho plány. Nikdo není rád, když mu proprší léto, na zimní prázdniny nenapadne na horách sníh apod. Ale jak vlastně tyto jevy vznikají? Na to zvídavým dětem odpoví meteorolog ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu a pedagog Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Mgr. Martin Novákv úterý 10. května, v dalším Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Dozvíte se, co je to déšť a co mrholení. Proč někdy z mraků prší a jindy ne? Kdy sněží a proč tu a tam přijde krupobití? Jasno (nebo spíše zataženo, když se téma týká tzv. srážek) se Martin Novák do celé věci pokusí vnést v obvyklém čase našich dětských setkání – o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Ilustrační obrázek: Déšť. Kredit: George Hodan, PublicDomainPictures.net.