17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

10.05. 2016

Proč prší, sněží a padají kroupy

Počasí dokáže člověka potěšit i naštvat, někdy i výrazně změnit jeho plány. Nikdo není rád, když mu proprší léto, na zimní prázdniny nenapadne na horách sníh apod. Ale jak vlastně tyto jevy vznikají? Na to zvídavým dětem odpoví meteorolog ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu a pedagog Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Mgr. Martin Novákv úterý 10. května, v dalším Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Dozvíte se, co je to déšť a co mrholení. Proč někdy z mraků prší a jindy ne? Kdy sněží a proč tu a tam přijde krupobití? Jasno (nebo spíše zataženo, když se téma týká tzv. srážek) se Martin Novák do celé věci pokusí vnést v obvyklém čase našich dětských setkání – o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Ilustrační obrázek: Déšť. Kredit: George Hodan, PublicDomainPictures.net.