Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

10.05. 2016

Proč prší, sněží a padají kroupy

Počasí dokáže člověka potěšit i naštvat, někdy i výrazně změnit jeho plány. Nikdo není rád, když mu proprší léto, na zimní prázdniny nenapadne na horách sníh apod. Ale jak vlastně tyto jevy vznikají? Na to zvídavým dětem odpoví meteorolog ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu a pedagog Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Mgr. Martin Novákv úterý 10. května, v dalším Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Dozvíte se, co je to déšť a co mrholení. Proč někdy z mraků prší a jindy ne? Kdy sněží a proč tu a tam přijde krupobití? Jasno (nebo spíše zataženo, když se téma týká tzv. srážek) se Martin Novák do celé věci pokusí vnést v obvyklém čase našich dětských setkání – o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Ilustrační obrázek: Déšť. Kredit: George Hodan, PublicDomainPictures.net.