Tisá

1. listopadu

Jádro v Česku - energetická současnost a budoucnost naší země

Naše republika provozuje šest jaderných reaktorů na výrobu elektřiny a chce stavět další. Přitom elektřinu exportujeme a sousední Německo reaktory odstavuje. V Česku máme tři výzkumné reaktory, dotované vládou, a přitom stavíme čtvrtý. Má to pro naši zemi smysl?

Jaderný vědec doc. Ing. Radek Škoda, Ph.D., ředitel Intercontinental Nuclear Institute, se ve čtvrtek 18. října na teplické hvězdárně pokusí odpovědět na několik zásadních otázek, které jsou s jadernou energetikou spjaté.

16.10.2018

Kam zmizela tma?

Ve městech ji už nenajdeme. Kam se poděla – a kam se ztratily hvězdy? Kdo za to může a proč není dobře, když se v noci zbytečně svítí? S detektivem Temnorádem to (snad) zjistíme. Velké detektivní pátrání po noční tmě, určené především dětem, povede astronom Pavel Suchan Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Café Nobel Bez kofeinu se uskuteční v úterý 16. října v ústecké kavárně Bárka (dříve Fokus) kafe.

10.05. 2016

Proč prší, sněží a padají kroupy

Počasí dokáže člověka potěšit i naštvat, někdy i výrazně změnit jeho plány. Nikdo není rád, když mu proprší léto, na zimní prázdniny nenapadne na horách sníh apod. Ale jak vlastně tyto jevy vznikají? Na to zvídavým dětem odpoví meteorolog ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu a pedagog Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Mgr. Martin Novákv úterý 10. května, v dalším Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.

Dozvíte se, co je to déšť a co mrholení. Proč někdy z mraků prší a jindy ne? Kdy sněží a proč tu a tam přijde krupobití? Jasno (nebo spíše zataženo, když se téma týká tzv. srážek) se Martin Novák do celé věci pokusí vnést v obvyklém čase našich dětských setkání – o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.

Ilustrační obrázek: Déšť. Kredit: George Hodan, PublicDomainPictures.net.