27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Počasí dokáže člověka potěšit i naštvat, někdy i výrazně změnit jeho plány. Nikdo není rád, když mu proprší léto, na zimní prázdniny nenapadne na horách sníh apod. Ale jak vlastně tyto jevy vznikají? Na to zvídavým dětem odpoví meteorolog ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu a pedagog Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Mgr. Martin Novák – v úterý 10. května, v dalším Café Nobel Bez kofeinu v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem.
Dozvíte se, co je to déšť a co mrholení. Proč někdy z mraků prší a jindy ne? Kdy sněží a proč tu a tam přijde krupobití? Jasno (nebo spíše zataženo, když se téma týká tzv. srážek) se Martin Novák do celé věci pokusí vnést v obvyklém čase našich dětských setkání – o půl páté odpoledne, tedy v 16:30. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu dětí. Pokud ale nebude do začátku přednášky kapacita kavárny naplněna, nevyženeme ani dospělé zájemce bez doprovodu.
Ilustrační obrázek: Déšť. Kredit: George Hodan, PublicDomainPictures.net.
![]() |
© 2012 UJEP |