Teplice

17. října

 

 
Aktuality

17.10.2024

Jak se stáváme lidmi? Sociální učení a evoluce kultury

Mezigenerační předávání tradic, jako je získávání potravy či dialekty ve zpěvu, známe i u některých lidoopů, kytovců nebo ptáků. Sociální učení u člověka však umožnilo rozvoj kultury, která nemá v přírodě obdoby. Ve čtvrtek 17. října o tom na hvězdárně v Teplicích pohovoří etolog prof. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D.Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Národního ústavu duševního zdraví.


10.10.2024

Na viděnou v temnotě: co víme o zraku hlubokomořských ryb

Ponoříme se do hlubin oceánů a prožijeme fascinující setkání se zubatými rybami s obříma očima. Jak vlastně ryby v této hlubině vidí? Má smysl adaptovat se v zóně s minimem světla? A umí tyto ryby něco unikátního, co neznáme od jiných obratlovců? O tom bude ve čtvrtek 10. října v ústeckém muzeu povídat zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D. Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

29.08. 2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.

Dozvíte se, co je to historický sluch a co jsou kulturní dějiny smyslů i to, co dějiny sluchu a akustiky prozrazují o formování moderní vědy a kultury. Potenciál historického bádání o zvuku a sluchu představíme na příkladech ze tří různých kontextů: evropské reformace, psychofyzikálního studia sluchu v 19. století a výzkumu hlasových otisků v období tzv. Studené války. Ukážeme vám, jak reformace redefinovala dobrý sluch, jak Jan Evangelista Purkyně předběhl Machův výzkum na poli psychoakustiky nebo to, jak československá fonoskopie identifikovala zvuky zločinu.

Doporučená rezervace na adrese hap@hapteplice.cz.

Přednáška na teplické hvězdárně začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Foto v abstraktu: Pixabay.com

Foto v článku: Předváděcí akce pro sluchově postižené. Nizozemí 1918. Autor snímku neznámý. Zdroj: Wikimedia Commons, public domain


  © 2012 UJEP