17. ledna

Andrew Feustel: S Krtečkem ve vesmíru

Půl roku strávil americký astronaut Andrew Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ISS ve společnosti české pohádkové postavičky – Krtečka. Viděli spolu 3152 východů Slunce a volným vesmírem uletěli 134 miliony kilometrů. Co dalšího spolu zažili? O tom bude v úterý 12. února na dětském Café Nobel Bez kofeinu v ústecké kavárně Bárka vyprávět odborník na kosmonautiku Milan HalousekČeské kosmické kanceláře.

Jak rostliny zabydlily souš?

Rostliny porůstají souš už skoro půl miliardy let. Jak vypadaly první odvážné průkopnice, které vystoupily z vody? Informace o nich nám dnes zprostředkovává nejen paleontologie, ale také pokroky moderní genetiky, která odhaluje genetickou informaci žijících druhů. Od buněčného biologa Mgr. Stanislava VosolsoběPřírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvíte, jakým způsobem můžeme z této genetické informace zjistit, jak se vyvíjely dávno vymřelé organismy. Ve čtvrtek 17. ledna na teplické hvězdárně.

09.12. 2013

Dar přítele Röntgena

Jeden z prvních rentgen snimku 1896.JPGPřelom devatenáctého a dvacátého století byl pro fyziku, kterou dnes nazýváme klasickou, nejslavnějším obdobím. Zdálo se, že budou odhalena tajemství všech přírodní jevů a úkazů, jeden objev téměř stíhal druhý. A mezi těmito objevy má své nezastupitelné místo i objev paprsků X. Paprsků, které dokáží “vidět” skrz hmotu, paprsků, díky nimž jsme ještě více poznali svět kolem nás. Jejich příběh, který začíná jednoho listopadového večera roku 1895, vám bude vyprávět doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.