Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

09.12. 2013

Dar přítele Röntgena

Jeden z prvních rentgen snimku 1896.JPGPřelom devatenáctého a dvacátého století byl pro fyziku, kterou dnes nazýváme klasickou, nejslavnějším obdobím. Zdálo se, že budou odhalena tajemství všech přírodní jevů a úkazů, jeden objev téměř stíhal druhý. A mezi těmito objevy má své nezastupitelné místo i objev paprsků X. Paprsků, které dokáží “vidět” skrz hmotu, paprsků, díky nimž jsme ještě více poznali svět kolem nás. Jejich příběh, který začíná jednoho listopadového večera roku 1895, vám bude vyprávět doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.