Tisá

22. února

Stíny mezi stromy: Nové pověsti z lesů, zřícenin a skal

Pro současné pověsti se často užívá přívlastek „městské“ – anglicky urban legends. Odráží skutečnost, že první z nich byly identifikovány právě v městském prostředí a lišily se od tradičního „venkovského“ folkloru. Jak ale říká Mgr. Jan Pohunek z Etnografického oddělení Národního muzea, ve skutečnosti se živě tradované příběhy s nadpřirozenými motivy odehrávají i v prostředí více přírodním, mimo stále obydlená místa. Víc prozradí ve čtvrtek 22. února v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.

Kvantové počítače

Dosud neodezněla elektronická revoluce, která přivedla elektroniku a výpočetní techniku do všech oblastí života civilizace a už nám klepe na dveře revoluce „spinová“. Místo náboje elektronu začínáme v našich zařízeních využívat spin a spolu s ním základní kvantové zákony mikrosvěta. Ve čtvrtek 15. února o tom na Café Nobel v teplickém planetáriu pohovoří fyzik a astrofyzik Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.pražského ČVUT.

09.12. 2013

Dar přítele Röntgena

Jeden z prvních rentgen snimku 1896.JPGPřelom devatenáctého a dvacátého století byl pro fyziku, kterou dnes nazýváme klasickou, nejslavnějším obdobím. Zdálo se, že budou odhalena tajemství všech přírodní jevů a úkazů, jeden objev téměř stíhal druhý. A mezi těmito objevy má své nezastupitelné místo i objev paprsků X. Paprsků, které dokáží “vidět” skrz hmotu, paprsků, díky nimž jsme ještě více poznali svět kolem nás. Jejich příběh, který začíná jednoho listopadového večera roku 1895, vám bude vyprávět doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.