Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

22.03. 2013

Co nového u dinosaurů?

Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!