16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

22.03. 2013

Co nového u dinosaurů?

Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!