21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

22.03. 2013

Co nového u dinosaurů?

Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!