19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

22.03. 2013

Co nového u dinosaurů?

Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!