Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

22.03. 2013

Co nového u dinosaurů?

Styracosaurus_dinosaurProč dinosauři vymřeli? Zahubil je pád obřího meteoritu do oblasti Mexického zálivu nebo jsou na vině spíše indické sopky? Mohli někteří dinosauři přežít až do dnešních dnů nebo alespoň do starších třetihor, kdy už naší planetě vládli savci? Co by se stalo, kdyby dinosauři nevyhynuli – objevil by se na naší planetě vůbec člověk? Jak velcí byli ti největší a byl děsivý Tyrannosaurus rex skutečným králem dinosaurů? O tom všem bude vyprávět popularizátor paleontologie a znalec dinosaurů Mgr. Vladimír Socha v Café Nobel bez kofeinu. To se koná ve čtvrtek 11. dubna od 16.30 v ústeckém Fokus kafe. Těšíme se na vás!