Ústí nad Labem

9. května

09.05.2019

O UFO seriózně

Co je a co už není UFO a jak se tento fenomén zkoumá? Je to vůbec možné bez zatížení senzačními představami o létajících talířích a „malých zelených mužíčcích“? Jaké procento původně „nevysvětlených létajících objektů” se daří zařadit a jaké úkazy lidé nejčastěji považují za UFO? O tom bude ve čtvrtek 9. května v ústecké kavárně Bárka povídat publicista a záhadolog Ing. Vladimír Šiška, zakladatel a vedoucí projektu Záře.

Poválečná Tisá

Historie obce po druhé světové válce nepřehlédnutelně odráží velké dějiny – odsun německé většiny, nástup komunismu i postupnou devastaci vystřídal výrazný rozvoj posledních desetiletí. V kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku o tom bude ve čtvrtek 25. dubna vyprávět středoškolský učitel Mgr. Jiří ŘehákGymnázia Teplice, který se zabývá regionálními dějinami 20. století.

10.03. 2014

Člověk: (i)racionální zvíře

450px-Značka_Zvířata_(koně).JPGObvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Například oproti svým nejbližším příbuzným šimpanzům býváme v mnoha ohledech velmi iracionální a emocionální. Proč tomu tak je a co nás často vede k jednání, které je pro nás nevýhodné? Ukážeme si, že racionalita může znamenat řadu zcela odlišných věcí, proč mnohdy děláme naprosto paradoxní a neekonomická rozhodnutí a jak se to s lidskou racionalitou ve skutečnosti má. Hostem Café Nobel v Teplicích bude Julie Nováková, studentka biologie, spisovatelka a popularizátorka vědy. Výjimečně v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu.