Ústí nad Labem

10. prosince

10.12.2019

Země v pohybu: Desková tektonika

Před 60 lety, v době kdy se začal odvíjet příběh kosmického programu Apollo, zformulovali vědci teorii deskové tektoniky, která vysvětluje příčiny prakticky všech procesů ve svrchních vrstvách Země, včetně zemětřesení a sopečných erupcí. V úterý 10. prosince o tom bude dětským návštěvníkům Café Nobel v ústecké kavárně Bárka kafe vyprávět Mgr. Vladimír Kolář Kusbach PhD. Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

Naši na Špicberkách. Půl století a dvě české expedice

Před 51 lety se na Špicberky vydala výprava teplických horolezců, která podnikala výstupy, ale také mapovala ledovec a konala i další výzkumy. Na expedici bude ve středu 4. prosince v kavárně a restauraci Refugio v Tisé vzpomínat jeden z jejich účastníků – horolezec a publicista Gerhard Tschunko. Na jeho povídání naváže bioložka a paleoekoložka Mgr. Alexandra Bernardová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která vám prozradí, jak vypadají podmínky pro výzkum v Arktidě dnes, kdy vědci z Centra polární ekologie na Špicberkách provozují Českou arktickou vědeckou stanici.

10.03. 2014

Člověk: (i)racionální zvíře

450px-Značka_Zvířata_(koně).JPGObvykle se považujeme za nejracionálnější ze všech tvorů. Je tomu ovšem skutečně tak, nebo jen podléháme sebeklamu vlastního analytického rozumu? Například oproti svým nejbližším příbuzným šimpanzům býváme v mnoha ohledech velmi iracionální a emocionální. Proč tomu tak je a co nás často vede k jednání, které je pro nás nevýhodné? Ukážeme si, že racionalita může znamenat řadu zcela odlišných věcí, proč mnohdy děláme naprosto paradoxní a neekonomická rozhodnutí a jak se to s lidskou racionalitou ve skutečnosti má. Hostem Café Nobel v Teplicích bude Julie Nováková, studentka biologie, spisovatelka a popularizátorka vědy. Výjimečně v pondělí 14.4. od 18.00 na hvězdárně na Písečném vrchu.