2. května

Tradiční hudba a tradiční nástroje Kanárských ostrovů

Ve čtvrtek 2. května se v ústeckém muzeu můžete setkat s českou hudebnicí a uměleckou ředitelkou Monikou Srncovou, pro níž jsou už 20 let druhým domovem Kanárské ostrovy. Jak vám prozradí, význam tohoto souostroví v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky vůbec není zanedbatelný. Prozkoumáme ho spolu zblízka.

02.02. 2023

Od Cliftona k Finkovi. Z obou kapes české detektivky

Za 150 let původní české detektivky se najde plno vrcholů i propadů – jsou detektivní případy odehrávající se v podzemí, ve vilách, ve slumech, stejně jako ve vzducholodi nebo na horském hřebenu. Navíc je Karel Čapek zkoušel napsat do svých kapes, odkud vykukují a inspirují další a další tvůrce. Ve čtvrtek 2. února o tom bude v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku povídat literární historik Mgr. Michal Jareš, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Znalci vědí, že výrazná stopa v historii české detektivky vznikla i na spojnici Libouchec – Tisá!

V přednášce dojde nejen na zlato české detektivní prózy, ale také na bramborové medaile. Protože detektivka reaguje velmi bystře na svět a dobu svého vzniku, můžeme právě na ní ukázat, jak se žilo za první republiky i v průběhu divokého liberalismu devadesátých let. A ruku na srdce – který z žánrů je tak plošně brán jako inspirativní, zajímavý a sledováníhodný?

Přednáška Michala Jareše v Tisé začne jako obvykle v 18:30.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

Ilustrace v abstraktu: Nakladatelství Academia

Ilustrace v článku: Pixabay.com