15. srpna

15.08.2024

Fyzika piva

Pivo, to není jen nápoj! Zajímá vás, proč má pivo pěnu? Kde se bere jeho barva? Jak poznat, jestli je plechovka piva natlakovaná? Jak pomocí piva porozumět celé řadě fyzikálních jevů a zákonů? V přednášce částicového fyzika a popularizátora vědy Mgr. Martina Rybáře, Ph.D. z pražské Univerzity Karlovy, doplněné sérií experimentů, uslyšíte nejen odpovědi na tyto otázky. Ve čtvrtek 15. srpna v ústeckém muzeu!

18.07.2024

Nano-Atto – na velikosti a rychlosti záleží aneb Proč potřebujeme rychle měřit v nanosvětě?

Vesmír nás fascinuje nejen svojí krásou, ale zejména rozlehlostí: jednotlivé objekty často dělí mnoho astronomických jednotek prázdného prostoru. V rámci Café Nobel, které bude ve čtvrtek 18. července hostit hvězdárna v Teplicích, se spolu s doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem ponoříme do naprosto odlišného světa. Mohli bychom jej označit za protipól vesmíru, neboť vzdálenosti mezi jeho „obyvateli“ je na první pohled naprosto zanedbatelná.

02.02. 2023

Od Cliftona k Finkovi. Z obou kapes české detektivky

Za 150 let původní české detektivky se najde plno vrcholů i propadů – jsou detektivní případy odehrávající se v podzemí, ve vilách, ve slumech, stejně jako ve vzducholodi nebo na horském hřebenu. Navíc je Karel Čapek zkoušel napsat do svých kapes, odkud vykukují a inspirují další a další tvůrce. Ve čtvrtek 2. února o tom bude v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku povídat literární historik Mgr. Michal Jareš, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Znalci vědí, že výrazná stopa v historii české detektivky vznikla i na spojnici Libouchec – Tisá!

V přednášce dojde nejen na zlato české detektivní prózy, ale také na bramborové medaile. Protože detektivka reaguje velmi bystře na svět a dobu svého vzniku, můžeme právě na ní ukázat, jak se žilo za první republiky i v průběhu divokého liberalismu devadesátých let. A ruku na srdce – který z žánrů je tak plošně brán jako inspirativní, zajímavý a sledováníhodný?

Přednáška Michala Jareše v Tisé začne jako obvykle v 18:30.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

Ilustrace v abstraktu: Nakladatelství Academia

Ilustrace v článku: Pixabay.com