Ústí nad Labem

13. dubna

 

 
Aktuality

13.04.2023

BEZ KOFEINU: Co je to meteor a jak se hledá meteorit?

Meteor a meteorit jsou podobná slova, která označují něco úplně jiného, i když souvislost tam je. Když chceme vidět meteor, díváme se nahoru, když hledáme meteorit, díváme se dolů. Kdy je nejlepší se dívat a jak víme, kde hledat prozradí ve čtvrtek 13. dubna převážně mladým návštěvníkům ústeckého muzea astronom RNDr. Jiří Borovička, CSc.Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově.


23.03.2023

Fascinující a záhadné: obrazce na planině Nazca

V jižní části Peru, nedaleko břehů Tichého oceánu, se po tisíc let rozvíjela kultura Nazca. Do světového povědomí se zapsala svými záhadnými geoglyfy, obřími obrazci a liniemi v poušti, které již sto let vzbuzují pozornost vědců i široké veřejnosti. O jihoamerické kultuře Nazca bude ve čtvrtek 23. března v děčínské kavárně Coffee & Books přednášet iberoamerikanistka Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

02.02. 2023

Od Cliftona k Finkovi. Z obou kapes české detektivky

 

Za 150 let původní české detektivky se najde plno vrcholů i propadů – jsou detektivní případy odehrávající se v podzemí, ve vilách, ve slumech, stejně jako ve vzducholodi nebo na horském hřebenu. Navíc je Karel Čapek zkoušel napsat do svých kapes, odkud vykukují a inspirují další a další tvůrce. Ve čtvrtek 2. února o tom bude v restauraci a kavárně Refugio v Tisé na Ústecku povídat literární historik Mgr. Michal Jareš, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Znalci vědí, že výrazná stopa v historii české detektivky vznikla i na spojnici Libouchec – Tisá!

V přednášce dojde nejen na zlato české detektivní prózy, ale také na bramborové medaile. Protože detektivka reaguje velmi bystře na svět a dobu svého vzniku, můžeme právě na ní ukázat, jak se žilo za první republiky i v průběhu divokého liberalismu devadesátých let. A ruku na srdce – který z žánrů je tak plošně brán jako inspirativní, zajímavý a sledováníhodný?

Přednáška Michala Jareše v Tisé začne jako obvykle v 18:30.

Kavárna a restaurace Refugio se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny (viz mapa). Do Tisé se dostanete linkovým autobusem č. 452 z Ústí nad Labem (směr Bahratal, grenzübergang; odjezd od divadla v 17:35). Od zastávky Tisá, rozcestí Sněžník (příjezd 18:06) dojdete ke kostelu asi za 5 minut. Zpáteční spoje odjíždějí z Tisé ve 20:49 a 21:59.

 

Ilustrace v abstraktu: Nakladatelství Academia

Ilustrace v článku: Pixabay.com


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP