Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

13.08. 2015

Čeští vědci na Špicberkách: Proč zkoumat polární oblasti

Stejně jako v Antarktidě, i kolem opačného, severního zemského pólu, je z pohledu vědců velmi živo. Výzkumů v Arktidě, konkrétně na Špicberkách, se aktivně účastní také čeští badatelé. Čím jsou pro vědce arktické kraje přitažlivé, vám 13. srpna na teplické hvězdárně prozradí archeobotanička a paleoekoložka Mgr. Alexandra BernardováJihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která Špicberky navštívila již sedmkrát.

Právě Špicberky, ostrovy v Severním ledovém oceánu, součást Norského království, jsou místem intenzivního zkoumání Arktidy, kterého se už řadu let účastní vědci z celého světa, včetně badatelů z České republiky. Čím konkrétně se čeští vědci při svém polárním výzkumu zabývají a proč tam vůbec jezdí, když to mají tak daleko? Alexandra Bernardová vám nejen objasní, proč je tak důležité zkoumat polární končiny, ale představí vám i arktickou přírodu. Arktida totiž není jen led a sníh. Je plná života a má své kouzlo, které nutí člověka stále se tam vracet.

Letní „arktické ochlazení“ začne 13. srpna na teplické hvězdárně na Písečném vrchu v obvyklém čase – v 18 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek č. 1: Zátoka Petuniabukta na Špicberkách, místo které zkoumají čeští vědci. V popředí lomikámen vstřícnolistý (Saxifraga oppositifolia). Foto: Jan Kavan

Obrázek č. 2: Konzerva rozkousaná ledním medvědem. Reálným nebezpečím Arktidy, před kterým je nutné mít se na pozoru. Foto: Jan Kavan

 


  © 2012 UJEP