Ústí nad Labem

6. června

06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.

23.05.2024

Léky a léčiva aneb Co jednou příroda prozradí našim vnoučatům?

Léky a léčivé přípravky se používaly, používají a budou používat. Každá doba ale přináší rozdílnou spotřebu léčiv a také jejich množství. Bohužel technologie v odstraňování těchto látek je stále „v plenkách“ a tak se tyto látky stávají součástí našeho života, aniž bychom o to stáli. V děčínské kavárně Coffee&Books o tom bude ve čtvrtek 23. května povídat chemička Ing. Sylvie Kříženecká, Ph.D. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

14.12. 2023

Cesta do hlubin androidovy duše

Přeloženo z letošního června.

Lidé si odedávna hráli s vizí umělých bytostí k práci, válce a relaxaci; byla to pestrá, zábavná i trochu děsivá cesta. Teď nám umělá inteligence klepe na dveře – a už se o ní přeme. Objevují se protichůdné názory na její podstatu, rizika nebo výhody spjaté s jejím využitím. Jak si s fenoménem AI poradí spisovatel nebo filmař? Dá se svést módními stereotypy, uchopí ji jako svébytnou postavu, projektuje do ní ideové postoje? V ústeckém muzeu o tom bude ve čtvrtek 14. prosince přednášet PhDr. Františka Vrbenská, knihovnice a spisovatelka, autorka sci-fi, fantasy a literatury faktu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com