27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Koncept divočiny je jednou z důležitých motivací pro územní ochranu přírody. Do jaké míry je však tento koncept realistický? Na otázku se pokusíme odpovědět historickou metodou, s pomocí nejnovějších výsledků výzkumu pravěké minulosti. Přednáší biolog a paleoekolog doc. Petr Pokorný, Ph.D. z Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 1. září v ústeckém muzeu.
Přednáška Petra Pokorného v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.
Ilustrační fotografie v abstraktu (lesní požár) i článku (letecký snímek Krušných hor) pocházejí z terénních výzkumů Petra Pokorného.
![]() |
© 2012 UJEP |