03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek. Řeč bude i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu. Tentokrát mimořádně v úterý 16. srpna na teplické hvězdárně.
Hynek Adámek, redaktor National Geographic Česko, ve svém vyprávění projde celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradí vám, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech, jehož noha vkročila na ledový kontinent – to bylo v lednu roku 1929. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstanou ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse.
Povídání o Češích v Antarktidě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Ilustrační foto © Hynek Adámek, National Geographic Česko