Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.08. 2016

Češi v Antarktidě

 

Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek. Řeč bude i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu. Tentokrát mimořádně v úterý 16. srpna na teplické hvězdárně.

Hynek Adámek, redaktor National Geographic Česko, ve svém vyprávění projde celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradí vám, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech, jehož noha vkročila na ledový kontinent – to bylo v lednu roku 1929. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstanou ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse.

 

Povídání o Češích v Antarktidě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Ilustrační foto © Hynek Adámek, National Geographic Česko


  © 2012 UJEP