16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

16.08. 2016

Češi v Antarktidě

Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek. Řeč bude i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu. Tentokrát mimořádně v úterý 16. srpna na teplické hvězdárně.

Hynek Adámek, redaktor National Geographic Česko, ve svém vyprávění projde celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradí vám, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech, jehož noha vkročila na ledový kontinent – to bylo v lednu roku 1929. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstanou ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse.

Povídání o Češích v Antarktidě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Ilustrační foto © Hynek Adámek, National Geographic Česko