21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

16.08. 2016

Češi v Antarktidě

Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek. Řeč bude i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu. Tentokrát mimořádně v úterý 16. srpna na teplické hvězdárně.

Hynek Adámek, redaktor National Geographic Česko, ve svém vyprávění projde celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradí vám, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech, jehož noha vkročila na ledový kontinent – to bylo v lednu roku 1929. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstanou ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse.

Povídání o Češích v Antarktidě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

Ilustrační foto © Hynek Adámek, National Geographic Česko