Teplice

16. ledna

 

 
Aktuality

19.12.2024

Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany

Pokud někdy narazíme na mimozemšťany, budeme jim rozumět? Nebude lepší nechat je psát? Při snaze o rozluštění mimozemského jazyka můžeme využít poznatků z luštění starověkých jazyků, dochovaných v psané podobě na červy prožraných papyrech nebo tesané v kameni. Jak, to prozradí egyptoložka Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně. 


12.12.2024

Arabové a ti ostatní

Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.08. 2016

Češi v Antarktidě

 

Česká republika má ve vědeckých kruzích zabývajících se výzkumem Antarktidy velice dobrý zvuk. Hovořit o tom bude geograf, publicista a fotograf RNDr. Hynek Adámek. Řeč bude i o tom, jestli je největším ohrožením antarktických ledovců globální oteplování planety nebo spíše nekontrolovatelný nárůst turismu. Tentokrát mimořádně v úterý 16. srpna na teplické hvězdárně.

Hynek Adámek, redaktor National Geographic Česko, ve svém vyprávění projde celou 85 let dlouhou historii české přítomnosti v Antarktidě. Prozradí vám, kdo byl Václav Vojtěch, první Čech, jehož noha vkročila na ledový kontinent – to bylo v lednu roku 1929. Dozvíte se, kdy se na vědecké stanice v Antarktidě poprvé podívali naši vědci a vydáme se s nimi i na jižní pól. Stranou pochopitelně nezůstanou ani současné aktivity našich polárníků na české výzkumné stanici na ostrově Jamese Rosse.

 

Povídání o Češích v Antarktidě začne na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.

 

Ilustrační foto © Hynek Adámek, National Geographic Česko


  © 2012 UJEP