Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

18.04. 2017

Černobyl 31 let poté

V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág. Jde o klíčový krok na cestě k likvidaci následků největší havárie jaderné elektrárny, od níž uplynulo jednatřicet let. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AVČR se v úterý 18. dubna ve své přednášce v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe bude věnovat průběhu černobylské havárie, jejím následkům a jejich odstraňování.

Při katastrofě jaderné elektrárny v Černobylu zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, především při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. Zahájení prací umožnil právě dokončený nový sarkofág, který zničený blok i se starým sarkofágem bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků elektrárny. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Na větší části dosud uzavřeného území byla vyhlášena přírodní rezervace.

Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Nový sarkofág nad zničeným 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny. Archiv Vladimíra Wagnera.

Foto v článku: Varování před radioaktivitou v opuštěném městě Pripjať v sousedství černobylské elektrárny. Kredit: Wikimedia Commons, public domain.