Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

18.04. 2017

Černobyl 31 let poté

V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág. Jde o klíčový krok na cestě k likvidaci následků největší havárie jaderné elektrárny, od níž uplynulo jednatřicet let. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AVČR se v úterý 18. dubna ve své přednášce v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe bude věnovat průběhu černobylské havárie, jejím následkům a jejich odstraňování.

Při katastrofě jaderné elektrárny v Černobylu zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, především při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. Zahájení prací umožnil právě dokončený nový sarkofág, který zničený blok i se starým sarkofágem bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků elektrárny. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Na větší části dosud uzavřeného území byla vyhlášena přírodní rezervace.

Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Nový sarkofág nad zničeným 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny. Archiv Vladimíra Wagnera.

Foto v článku: Varování před radioaktivitou v opuštěném městě Pripjať v sousedství černobylské elektrárny. Kredit: Wikimedia Commons, public domain.