19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

18.04. 2017

Černobyl 31 let poté

V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág. Jde o klíčový krok na cestě k likvidaci následků největší havárie jaderné elektrárny, od níž uplynulo jednatřicet let. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AVČR se v úterý 18. dubna ve své přednášce v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe bude věnovat průběhu černobylské havárie, jejím následkům a jejich odstraňování.

Při katastrofě jaderné elektrárny v Černobylu zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, především při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. Zahájení prací umožnil právě dokončený nový sarkofág, který zničený blok i se starým sarkofágem bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků elektrárny. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Na větší části dosud uzavřeného území byla vyhlášena přírodní rezervace.

Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Nový sarkofág nad zničeným 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny. Archiv Vladimíra Wagnera.

Foto v článku: Varování před radioaktivitou v opuštěném městě Pripjať v sousedství černobylské elektrárny. Kredit: Wikimedia Commons, public domain.