Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.04. 2017

Černobyl 31 let poté



V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág. Jde o klíčový krok na cestě k likvidaci následků největší havárie jaderné elektrárny, od níž uplynulo jednatřicet let. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AVČR se v úterý 18. dubna ve své přednášce v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe bude věnovat průběhu černobylské havárie, jejím následkům a jejich odstraňování.

Při katastrofě jaderné elektrárny v Černobylu zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, především při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. Zahájení prací umožnil právě dokončený nový sarkofág, který zničený blok i se starým sarkofágem bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků elektrárny. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Na větší části dosud uzavřeného území byla vyhlášena přírodní rezervace.

Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

 

Foto v hlavičce: Nový sarkofág nad zničeným 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny. Archiv Vladimíra Wagnera.

Foto v článku: Varování před radioaktivitou v opuštěném městě Pripjať v sousedství černobylské elektrárny. Kredit: Wikimedia Commons, public domain.


  © 2012 UJEP