16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

18.04. 2017

Černobyl 31 let poté

V loňském roce se podařilo nad zničený reaktor černobylské jaderné elektrárny a starý sarkofág, který jej kryje, nasunout další, nový sarkofág. Jde o klíčový krok na cestě k likvidaci následků největší havárie jaderné elektrárny, od níž uplynulo jednatřicet let. RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AVČR se v úterý 18. dubna ve své přednášce v rámci Café Nobel v ústeckém Fokus kafe bude věnovat průběhu černobylské havárie, jejím následkům a jejich odstraňování.

Při katastrofě jaderné elektrárny v Černobylu zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, především při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí musely odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Až v těchto letech se rozběhla likvidace elektrárny a revitalizace postižených území. Zahájení prací umožnil právě dokončený nový sarkofág, který zničený blok i se starým sarkofágem bezpečně hermeticky uzavře. Začala také likvidace ostatních bloků elektrárny. Dokončuje se suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Na větší části dosud uzavřeného území byla vyhlášena přírodní rezervace.

Vladimír Wagner shrne i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky se bude také věnovat zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi. V kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem se také tentokrát začne v 18 hodin.

Foto v hlavičce: Nový sarkofág nad zničeným 4. blokem Černobylské jaderné elektrárny. Archiv Vladimíra Wagnera.

Foto v článku: Varování před radioaktivitou v opuštěném městě Pripjať v sousedství černobylské elektrárny. Kredit: Wikimedia Commons, public domain.