21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
V první polovině letošního roku se stal fenoménem seriál HBO Černobyl, který zobrazuje největší havárii v jaderné energetice. V čem je filmové zpracování přesné, kde se realita od uměleckého ztvárnění lišila a jak to vypadá v Černobylu dnes? O tom bude ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR Řež a z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Havárie černobylské elektrárny silně poznamenala vývoj v Evropě a patrně byla jednou z příčin rozpadu Sovětského svazu. Seriál popisuje vznik a průběh havárie, následně pak i snahu o likvidaci jejich dopadů. Velice intenzivně se věnuje i vysvětlování příčin jejího vzniku. Snaží se ukázat kladné i záporné hrdiny těchto událostí. Je ale třeba zdůraznit, že nejde o dokument, ale o filmové zpracování.
Z přednášky Vladimíra Wagnera se také dozvíte, co dnes v Černobylu uvidíte, když se tam pojedete podívat. V prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začne v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto: archiv Vladimíra Wagnera a Pixabay.com