27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V první polovině letošního roku se stal fenoménem seriál HBO Černobyl, který zobrazuje největší havárii v jaderné energetice. V čem je filmové zpracování přesné, kde se realita od uměleckého ztvárnění lišila a jak to vypadá v Černobylu dnes? O tom bude ve čtvrtek 19. prosince na teplické hvězdárně povídat jaderný fyzik RNDr. Vladimír Wagner, CSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR Řež a z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.
Havárie černobylské elektrárny silně poznamenala vývoj v Evropě a patrně byla jednou z příčin rozpadu Sovětského svazu. Seriál popisuje vznik a průběh havárie, následně pak i snahu o likvidaci jejich dopadů. Velice intenzivně se věnuje i vysvětlování příčin jejího vzniku. Snaží se ukázat kladné i záporné hrdiny těchto událostí. Je ale třeba zdůraznit, že nejde o dokument, ale o filmové zpracování.
Z přednášky Vladimíra Wagnera se také dozvíte, co dnes v Černobylu uvidíte, když se tam pojedete podívat. V prostorách hvězdárny na Písečném vrchu v Teplicích se začne v obvyklém čase – v 18 hodin.
Foto: archiv Vladimíra Wagnera a Pixabay.com
![]() |
© 2012 UJEP |