Ústí nad Labem

15. dubna

 

 
Aktuality

27.03.2025

Když hrozí sopky

Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.


20.03.2025

Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za poslední století notně pokročili. Mezi nejdůležitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaký bude? Na optimistický výlet světem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru pozve návštěvníky teplické hvězdárny ve čtvrtek 20. března astronom Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D., ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.10. 2023

Bosenské údolí pyramid: skutečnost nebo fikce?

V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný? O tom bude ve čtvrtek 12. října v ústeckém muzeu vyprávět archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa DvořáčkováArcheologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné – v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.

Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Objevitel údajných bosenských pyramid Semir Osmanagić. Kamenné bloky jsou podle geologů produkty běžných přírodních procesů. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Údajná „Pyramida Slunce“, vrch Visočica nad obcí Visoko v Bosně a Hercegovině. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP