Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.10. 2023

Bosenské údolí pyramid: skutečnost nebo fikce?

V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný? O tom bude ve čtvrtek 12. října v ústeckém muzeu vyprávět archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa DvořáčkováArcheologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné – v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.

Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Objevitel údajných bosenských pyramid Semir Osmanagić. Kamenné bloky jsou podle geologů produkty běžných přírodních procesů. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Údajná „Pyramida Slunce“, vrch Visočica nad obcí Visoko v Bosně a Hercegovině. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP