Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

12.10. 2023

Bosenské údolí pyramid: skutečnost nebo fikce?

V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný? O tom bude ve čtvrtek 12. října v ústeckém muzeu vyprávět archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa DvořáčkováArcheologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné – v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.

Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Objevitel údajných bosenských pyramid Semir Osmanagić. Kamenné bloky jsou podle geologů produkty běžných přírodních procesů. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Údajná „Pyramida Slunce“, vrch Visočica nad obcí Visoko v Bosně a Hercegovině. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


  © 2012 UJEP