Ústí nad Labem

11. července

 

 
Aktuality

13.06.2024

Binární asteroid Didymos a mise DART: Co se přesně stalo a jak se na tom podíleli ondřejovští astronomové

Binární asteroidální systém Didymos–Dimorphos byl cílem kosmické mise NASA s názvem „Double Asteroid Redirection Test“ (DART). 26. září 2022 tato sonda narazila do menšího z obou těles, Dimorphosu, a změnila jeho dráhu kolem hlavního tělesa, Didymosu. Šlo o první úspěšný test technologie odchýlení nebezpečného asteroidu z kolizního kurzu se Zemí metodou kinetického impaktoru. Ve čtvrtek 13. června bude astronom Mgr. Petr Pravec, Dr.Astronomického ústavu AV ČR na hvězdárně v Teplicích prezentovat nejen průběh a výsledky této mise, ale také konkrétní příspěvky ondřejovských astronomů.


06.06.2024

BEZ KOFEINU: Jak se letadla stala králi nebes. Hrdinové a stroje, které změnily náš svět

Připojte se k nám na fascinující cestu časem, během níž prozkoumáme vývoj letectví od jeho počátků až po nadějné vyhlídky do budoucna. Přednáška pilota a odborníka na leteckou techniku Jakuba Charezińského, určená především dětem a mládeži, se koná ve čtvrtek 6. června v Muzeu města Ústí nad Labem. Začne u skromných experimentů bratří Wrightů na počátku 20. století, kteří poprvé zdolali gravitaci na obyčejném motorovém kluzáku.Café Nobel na Facebooku

facebook-icon

 

Café Nobel na YouTube 


 

 UJEP logo

OPVK_ver_zakladni_logolink_CB_cz

logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG

12.10. 2023

Bosenské údolí pyramid: skutečnost nebo fikce?

V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný? O tom bude ve čtvrtek 12. října v ústeckém muzeu vyprávět archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa DvořáčkováArcheologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze.

Doporučená rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné – v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.

Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Foto v abstraktu: Objevitel údajných bosenských pyramid Semir Osmanagić. Kamenné bloky jsou podle geologů produkty běžných přírodních procesů. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Foto v článku: Údajná „Pyramida Slunce“, vrch Visočica nad obcí Visoko v Bosně a Hercegovině. Kredit: Saša Nađfeji, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons


OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz   UJEP logo logo-IPRM_v09_090623-bez-pozadi.PNG   © 2012 UJEP