21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

07.11. 2017

Atlas mraků

Vidíme je každodenně na obloze, stačí jen zvednout hlavu. Pokaždé ale vypadají jinak. Jak oblaka vznikají a jak vysoko nad našimi hlavami se vznášejí? Z čeho jsou utkána a proč je jich tolik druhů? Jak podle nich můžeme určit další vývoj počasí? Na tyto otázky odpoví v úterý 7. listopadu dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe Mgr. Lenka Musilovápobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem – Kočkově.

Některé mraky připomínají klidně se pasoucí beránky, jiné jsou jako rozlité mléko. Z některých prší a jiné signalizují, že bude krásně. Která oblaka přinášejí jen osvěžující déšť, a která už mohou znamenat nebezpečí? Povídání meteoroložky Lenky Musilové nabídne odpověď na tyto i další meteorologické otázky. Položit je může každý.

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain