Ústí nad Labem

8. listopadu

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

Absint: Zelená víla

Od tmou zahaleného starověku až do současnosti trvá obliba nápojů připravovaných z pelyňku. Tomu současnému se říká absint a z jeho historie se dozvíte takřka vše. A je toho opravdu hodně – vždyť mnohá zákoutí, tajemství i mýty spjaté s absintem dráždí fantazii lidí po dlouhá staletí. Ve čtvrtek 8. listopadu o tom bude v ústecké kavárně Bárka vyprávět chemik doc. Dr. Ing. Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

07.11. 2017

Atlas mraků

Vidíme je každodenně na obloze, stačí jen zvednout hlavu. Pokaždé ale vypadají jinak. Jak oblaka vznikají a jak vysoko nad našimi hlavami se vznášejí? Z čeho jsou utkána a proč je jich tolik druhů? Jak podle nich můžeme určit další vývoj počasí? Na tyto otázky odpoví v úterý 7. listopadu dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe Mgr. Lenka Musilovápobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem – Kočkově.

Některé mraky připomínají klidně se pasoucí beránky, jiné jsou jako rozlité mléko. Z některých prší a jiné signalizují, že bude krásně. Která oblaka přinášejí jen osvěžující déšť, a která už mohou znamenat nebezpečí? Povídání meteoroložky Lenky Musilové nabídne odpověď na tyto i další meteorologické otázky. Položit je může každý.

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain