16. července

16.07.2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

18.06.2020

Lanýže: nejen delikatesa ale také součást české přírody

Na území České republiky se vyskytuje několik druhů lanýžů a v minulosti se zde konaly také pokusy o jejich pěstování. Lanýže jsou potenciálně zajímavou zemědělskou komoditou, což platí zejména o lanýži letním. Návštěvníkům teplické hvězdárny bude ve čtvrtek 18. června o stále ještě trochu tajemných lanýžích vyprávět mikrobiolog doc. RNDr. Milan Gryndler, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

07.11. 2017

Atlas mraků

Vidíme je každodenně na obloze, stačí jen zvednout hlavu. Pokaždé ale vypadají jinak. Jak oblaka vznikají a jak vysoko nad našimi hlavami se vznášejí? Z čeho jsou utkána a proč je jich tolik druhů? Jak podle nich můžeme určit další vývoj počasí? Na tyto otázky odpoví v úterý 7. listopadu dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe Mgr. Lenka Musilovápobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem – Kočkově.

Některé mraky připomínají klidně se pasoucí beránky, jiné jsou jako rozlité mléko. Z některých prší a jiné signalizují, že bude krásně. Která oblaka přinášejí jen osvěžující déšť, a která už mohou znamenat nebezpečí? Povídání meteoroložky Lenky Musilové nabídne odpověď na tyto i další meteorologické otázky. Položit je může každý.

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain