19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

07.11. 2017

Atlas mraků

Vidíme je každodenně na obloze, stačí jen zvednout hlavu. Pokaždé ale vypadají jinak. Jak oblaka vznikají a jak vysoko nad našimi hlavami se vznášejí? Z čeho jsou utkána a proč je jich tolik druhů? Jak podle nich můžeme určit další vývoj počasí? Na tyto otázky odpoví v úterý 7. listopadu dětským návštěvníkům Café Nobel Bez kofeinu v ústeckém Fokus kafe Mgr. Lenka Musilovápobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem – Kočkově.

Některé mraky připomínají klidně se pasoucí beránky, jiné jsou jako rozlité mléko. Z některých prší a jiné signalizují, že bude krásně. Která oblaka přinášejí jen osvěžující déšť, a která už mohou znamenat nebezpečí? Povídání meteoroložky Lenky Musilové nabídne odpověď na tyto i další meteorologické otázky. Položit je může každý.

Café Nobel Bez kofeinu začne ve Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklých 16.30 hodin. Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita kavárny. Místa si můžete rezervovat předem na mailu fokuskafe-usti@fokuslabe.cz.

Ilustrační foto: Pixabay.com, licence Public domain