19. července

16.08.2018

Grónsko: Země bílá i zelená

Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a spousty fotografií pozve ve čtvrtek 16. srpna do teplického planetária Ing. Vít Malinovský, Ph.D. z Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT v Praze, který Grónsko už několikrát navštívil. Seznámí vás s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů.

19.07.2018

Za jeskynním rakem na Novou Guineu

Ani věčně tmavé jeskynní prostory nejsou bez života. Mezi jeskynní živočichy patří i raci; je jich známo přes čtyřicet druhů, které obývají výhradně severoamerické jeskyně. Zoolog ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze vám přijede vyprávět o expedici českých vědců na Novou Guineu, kde objevili prvního jeskynního raka jižní polokoule. Ve čtvrtek 19. července, v sále teplického planetária.

18.05. 2017

Objevy asteroidů a jejich satelitů

V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.

Badatelé z Ondřejova objevují nové asteroidy jako vedlejší produkt svých výzkumných programů i nadále – v současnosti s 1,54m dalekohledem na observatoři La Silla v Chile, který používají pro svůj projekt NEOSource od roku 2012. I o tomto projektu uslyšíte, stejně jako se dozvíte bližší detaily o vzdálených pozorováních v Chile.

Ještě důležitější, než objevy nových asteroidů, jsou pro poznání populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů asteroidů objevy a výzkum jejich satelitů. „Od roku 1997 jsme objevili nebo spoluobjevili a zkoumali satelity již u více než 100 asteroidů,“ říká astronom Petr Pravec. Ve druhé části své přednášky nastíní metodu jejich objevů a zkoumání fotometrickou technikou a uvede hlavní poznatky, které o nich naši badatelé získali. Zmíní také výhledy v této oblasti do budoucna, zejména připravovanou misi NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu (65803) Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.

Café Nobel s Petrem Pravcem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Oproti původním informacím se nakonec uskuteční ještě na hvězdárně na Písečném vrchu. Rekonstrukce hvězdárny totiž začne o něco později, než se původně předpokládalo; skončit by měla v létě roku 2018. Od letošního června se proto teplická Café Nobel budou konat v prostorách Planetária v Koperníkově ulici.

Ilustrační foto: Pixabay.com