21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

18.05. 2017

Objevy asteroidů a jejich satelitů

V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.

Badatelé z Ondřejova objevují nové asteroidy jako vedlejší produkt svých výzkumných programů i nadále – v současnosti s 1,54m dalekohledem na observatoři La Silla v Chile, který používají pro svůj projekt NEOSource od roku 2012. I o tomto projektu uslyšíte, stejně jako se dozvíte bližší detaily o vzdálených pozorováních v Chile.

Ještě důležitější, než objevy nových asteroidů, jsou pro poznání populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů asteroidů objevy a výzkum jejich satelitů. „Od roku 1997 jsme objevili nebo spoluobjevili a zkoumali satelity již u více než 100 asteroidů,“ říká astronom Petr Pravec. Ve druhé části své přednášky nastíní metodu jejich objevů a zkoumání fotometrickou technikou a uvede hlavní poznatky, které o nich naši badatelé získali. Zmíní také výhledy v této oblasti do budoucna, zejména připravovanou misi NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu (65803) Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.

Café Nobel s Petrem Pravcem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Oproti původním informacím se nakonec uskuteční ještě na hvězdárně na Písečném vrchu. Rekonstrukce hvězdárny totiž začne o něco později, než se původně předpokládalo; skončit by měla v létě roku 2018. Od letošního června se proto teplická Café Nobel budou konat v prostorách Planetária v Koperníkově ulici.

Ilustrační foto: Pixabay.com