Ústí nad Labem

12. září

 

 
Aktuality

12.09.2024

BEZ KOFEINU: Hlavonožci, tajemní obyvatelé hlubin

Hlavonožci jsou mořští měkkýši, na které můžete narazit i na mělčinách. Mnozí z nich však obývají mořské hlubiny, kam člověk zavítá jen zřídka. Jsou to chytří živočichové, kteří dovedou komunikovat nejen mezi sebou, ale občas i s námi, lidmi. O hlavonožcích bude především dětem a mládeži vyprávět odbornice na měkkýše, malakoložka doc. RNDr. Lucie Juřičková, PhD. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ve čtvrtek 12. září v ústeckém muzeu.


29.08.2024

Špatný sluch, zázračné naslouchátko a hlasový otisk. Dějiny sluchu mezi vědou, náboženstvím a politikou

Má sluch vlastní dějiny? Můžeme zkoumat zvuk před obdobím jeho technologické reprodukce? Existuje poznání, které můžeme získat jen díky trénovanému poslechu? Přednáška historičky vědy a religionistky Dr. Phil. Anny Kvíčalové, MA Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, představí zvuková studia, tzv. sound studies, jako oblast mezioborového historického bádání, které otevírá alternativní výklad dějin západní kultury. Poslední srpnový čtvrtek na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

18.05. 2017

Objevy asteroidů a jejich satelitů


V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.

Badatelé z Ondřejova objevují nové asteroidy jako vedlejší produkt svých výzkumných programů i nadále – v současnosti s 1,54m dalekohledem na observatoři La Silla v Chile, který používají pro svůj projekt NEOSource od roku 2012. I o tomto projektu uslyšíte, stejně jako se dozvíte bližší detaily o vzdálených pozorováních v Chile.

Ještě důležitější, než objevy nových asteroidů, jsou pro poznání populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů asteroidů objevy a výzkum jejich satelitů. „Od roku 1997 jsme objevili nebo spoluobjevili a zkoumali satelity již u více než 100 asteroidů,“ říká astronom Petr Pravec. Ve druhé části své přednášky nastíní metodu jejich objevů a zkoumání fotometrickou technikou a uvede hlavní poznatky, které o nich naši badatelé získali. Zmíní také výhledy v této oblasti do budoucna, zejména připravovanou misi NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu (65803) Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.

 

Café Nobel s Petrem Pravcem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Oproti původním informacím se nakonec uskuteční ještě na hvězdárně na Písečném vrchu. Rekonstrukce hvězdárny totiž začne o něco později, než se původně předpokládalo; skončit by měla v létě roku 2018. Od letošního června se proto teplická Café Nobel budou konat v prostorách Planetária v Koperníkově ulici.

 

Ilustrační foto: Pixabay.com


  © 2012 UJEP