27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
V letech 1994 - 2002 objevili astronomové z Ondřejova jako vedlejší produkt programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů se svým 65cm dalekohledem přes 700 nových asteroidů. Astronom Mgr. Petr Pravec, Dr. z Astronomického ústavu AV ČR ve své přednášce v rámci cyklu Café Nobel, která se ve čtvrtek 18. května přece jen ještě uskuteční na teplické hvězdárně na Písečném vrchu, nastíní okolnosti a principy těchto objevů a uvede je do kontextu s tehdejšími i současnými prohlídkami oblohy.
Badatelé z Ondřejova objevují nové asteroidy jako vedlejší produkt svých výzkumných programů i nadále – v současnosti s 1,54m dalekohledem na observatoři La Silla v Chile, který používají pro svůj projekt NEOSource od roku 2012. I o tomto projektu uslyšíte, stejně jako se dozvíte bližší detaily o vzdálených pozorováních v Chile.
Ještě důležitější, než objevy nových asteroidů, jsou pro poznání populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů asteroidů objevy a výzkum jejich satelitů. „Od roku 1997 jsme objevili nebo spoluobjevili a zkoumali satelity již u více než 100 asteroidů,“ říká astronom Petr Pravec. Ve druhé části své přednášky nastíní metodu jejich objevů a zkoumání fotometrickou technikou a uvede hlavní poznatky, které o nich naši badatelé získali. Zmíní také výhledy v této oblasti do budoucna, zejména připravovanou misi NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu (65803) Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.
Café Nobel s Petrem Pravcem začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin. Oproti původním informacím se nakonec uskuteční ještě na hvězdárně na Písečném vrchu. Rekonstrukce hvězdárny totiž začne o něco později, než se původně předpokládalo; skončit by měla v létě roku 2018. Od letošního června se proto teplická Café Nobel budou konat v prostorách Planetária v Koperníkově ulici.
Ilustrační foto: Pixabay.com