Teplice

21. listopadu

 

 
Aktuality

21.11.2024

Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci

Jakou roli mohou či budou hrát (elektro)katalytické technologie při konverzi, ukládání a transportu energie ve 21. století? Hlavní výzvy, se kterými se bude muset chemie v tomto ohledu v nejbližší době vypořádat, ve své přednášce shrne elektrochemik prof. Ing. Petr Krtil, CSc. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd České republiky v Praze. Ve čtvrtek 21. listopadu na teplické hvězdárně.


14.11.2024

BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění

Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

15.11. 2022

Program ARTEMIS: Zpátky na Měsíc!

Už je to padesát roků, co se Pozemšťané naposledy procházeli po povrchu Měsíce. Nyní se chystá jejich návrat. Do budoucnosti létání do vesmíru můžete v úterý 15. listopadu na teplické hvězdárně nahlédnout prostřednictvím přednášky Milana Halouska z České astronomické společnosti.

Na Měsíci v rámci programu ARTEMIS přistane za několik roků i první žena a první muž jiné barvy pleti. Je připravena nová silná raketa SLS, nová kabina Orion, připravují se astronauté. Ale ještě hodně dalšího se musí udělat, než se lidé znovu po Měsíci projdou. Jaký je rozdíl mezi kosmickými programy APOLLO a ARTEMIS? Kdy na Měsíci přistaneme? A kdy poletíme třeba až na Mars?

Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Ilustrační foto v abstraktu: Pixabay.com, v článku: koncept mise ARTEMIS, kredit NASA.


  © 2012 UJEP