16. září

16.09.2021

125 let objevu radioaktivity

První březnový den roku 1896 Henri Becquerel objevil, že jakési paprsky vycházející z uranových solí způsobují černání fotografické desky stejně, jako nedávno objevené rentgenové záření. „Becquerelovy paprsky“ se spolu s paprsky X rázem dostaly do centra pozornosti fyziků a chemiků. O cestě od jednoho snímku až k jaderné reakci bude ve čtvrtek 16. září na teplické hvězdárně povídat fyzik a popularizátor vědy doc. RNDr. Stanislav Daniš, Ph.D.Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

09.09.2021

Co nevíte o historických sušárnách chmele

Český chmel je dlouhodobě považován za nejlepší na světě. Jeho pěstování ve vybraných lokalitách po staletí zásadně ovlivňovalo životy lidí i podobu krajiny a sídel. Historických staveb, které souvisely se sušením a zpracováním chmele, se u nás dochovaly tisíce. Bohužel, vinou změny technologie zpracování této plodiny jsou většinou nevyužívané, neudržované a na hranici zániku. S dokumentací sušáren chmele, s jejich specifiky a vývojem technologie pro sušení vás ve čtvrtek 9. září v ústeckém muzeu seznámí Mgr. Lucie Radová z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem a stavební historik a etnograf PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně.

23.04. 2013

Archeologie módy v Lounech

French-Fashion-Middle-AgesZhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě. Poznání textilní výroby v obdobích, z nichž nemáme písemné prameny, je velmi obtížné, protože produkty i většina nástrojů textilního řemesla byly z organických materiálů, které při dlouhodobém uložení v zemi často podléhají zkáze. Přesto může průzkum vzácných textilních pozůstatků pocházejících z archeologických výzkumů v různých nálezových prostředích přinést velmi zajímavé poznatky o rozmanitosti textilních technik, použitých materiálech, vyspělosti textilní produkce či o způsobech použití hotových tkanin. Více se dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.