20. srpna

Voda v české krajině a společenské bariéry jejího zadržování

Vyšší teploty a vyšší frekvence such, přívalových srážek a lokálních povodní vyžadují změnu hospodaření s vodními zdroji na našem území. Jednou z možných strategií je zlepšení schopnosti české krajiny zadržet srážky co nejblíže místu jejich dopadu, např. pomocí obnovy tůní, mokřadů, revitalizací atd. O možných opatřeních, nákladech, přínosech a zejména překážkách jejich zavádění, bude ve čtvrtek 10. září v muzejní kavárně Muzea města Ústí nad Labem povídat ekonomka doc. Ing. Lenka Slavíková, CSc.Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a panevropské iniciativy LAND4FLOOD.

20.08.2020

Soumrak a svítání Afriky

Příroda Afriky nenávratně mizí. Už dávno nejde jen o ikonické druhy, jako jsou třeba horské gorily, sloni, lvi nebo nosorožci. Jak ke snaze o záchranu africké přírody přispívá Safari Park ve Dvoře Králové vám bude ve čtvrtek 20. srpna na teplické hvězdárně vyprávět ředitel Safari Parku MVDr. Přemysl Rabas.

23.04. 2013

Archeologie módy v Lounech

French-Fashion-Middle-AgesZhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě. Poznání textilní výroby v obdobích, z nichž nemáme písemné prameny, je velmi obtížné, protože produkty i většina nástrojů textilního řemesla byly z organických materiálů, které při dlouhodobém uložení v zemi často podléhají zkáze. Přesto může průzkum vzácných textilních pozůstatků pocházejících z archeologických výzkumů v různých nálezových prostředích přinést velmi zajímavé poznatky o rozmanitosti textilních technik, použitých materiálech, vyspělosti textilní produkce či o způsobech použití hotových tkanin. Více se dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.