Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

23.04. 2013

Archeologie módy v Lounech

French-Fashion-Middle-AgesZhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě. Poznání textilní výroby v obdobích, z nichž nemáme písemné prameny, je velmi obtížné, protože produkty i většina nástrojů textilního řemesla byly z organických materiálů, které při dlouhodobém uložení v zemi často podléhají zkáze. Přesto může průzkum vzácných textilních pozůstatků pocházejících z archeologických výzkumů v různých nálezových prostředích přinést velmi zajímavé poznatky o rozmanitosti textilních technik, použitých materiálech, vyspělosti textilní produkce či o způsobech použití hotových tkanin. Více se dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.