21. června

Hudba sfér: Zvuky z vesmíru

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, jsou zvukové vlny. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné, možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa doopravdy nějaké zvuky? Ve své přednášce o tom bude vyprávět astronom Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města PrahyVe čtvrtek 21. června, v sále teplického planetária.

Na stopě ztracených jazyků

Jaký jazyk je nejstarší? Dá se to vůbec zjistit – a podle čeho? Proč se od sebe jazyky liší a je možné rekonstruovat dávno zaniklé prajazyky? Archeolog a filolog Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D z Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představí ve čtvrtek 14. června v ústeckém Fokus kafe některé z výzkumů historické a srovnávací jazykovědy, které se pokouší nalézt na uvedené otázky odpovědi.

23.04. 2013

Archeologie módy v Lounech

French-Fashion-Middle-AgesZhotovování textilií patřilo od hluboké minulosti k velmi důležitým odvětvím lidské činnosti, textilní výrobky provázely člověka v jeho každodenním životě. Poznání textilní výroby v obdobích, z nichž nemáme písemné prameny, je velmi obtížné, protože produkty i většina nástrojů textilního řemesla byly z organických materiálů, které při dlouhodobém uložení v zemi často podléhají zkáze. Přesto může průzkum vzácných textilních pozůstatků pocházejících z archeologických výzkumů v různých nálezových prostředích přinést velmi zajímavé poznatky o rozmanitosti textilních technik, použitých materiálech, vyspělosti textilní produkce či o způsobech použití hotových tkanin. Více se dozvíte na Café Nobel v Městské knihovně v Lounech 24. června v 17 hodin od PhDr. Heleny Březinové, Ph.D. z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

Toto Café Nobel se koná v náhradním termínu za pořad, který byl zrušený vinou povodní;
koná se mimořádně v Klubovně Luna, bývalé pobočce Městské knihovny na Luně.