21. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

10.12. 2015

O paměti krajiny a cestách za ní. Archeologický atlas Čech

V naší krajině se nachází mnoho rozmanitých, často zapomenutých archeologických stop, které nám poskytují informace o minulosti, ale také obecnější poselství. Autoři Archeologického atlasu Čech z nich vybrali 105 lokalit, od jeskyní osídlených v paleolitu až po vesnice vysídlené po 2. světové válce. Unikátní publikaci představí všem zájemcům o minulost 10. prosince na dalším Café Nobel v ústeckém Fokus kafe PhDr. Martin Kuna, CSc., DSc. a Mgr. Jan Hasil z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky.

V krajině kolem nás existuje mnoho archeologických stop různých podob, stáří a původních funkcí. Jsou součástí dnešní krajiny, ale s námi nesouvisejí, v dnešní společnosti už nemají žádný účel. Jakoby krajina měla svou vlastní paměť, delší než je ta lidská, a ukládala do ní otisky svých minulých stavů. Člověkem byly tyto stopy zapomenuty, a aby mohly do našeho života vstoupit zpět, musejí být znovu objeveny. Dojde-li k tomu, poskytují nám tyto památky nejen informaci o minulosti, ale i obecnější poselství. Na tom nic nemění skutečnost, že toto poselství (a do značné míry i ta informace) ve skutečnosti nevychází z nich, nýbrž z nás. Ony nám ale dávají nenahraditelnou inspiraci a příležitost k specifické reflexi sebe sama, která by bez nich nemohla nastat.

Archeologický atlas je pokusem o publikaci, jaká zájemci o českou archeologii dosud scházela. I u nás sice existuje řada archeologických encyklopedií a průvodců; tato kniha se však od nich liší. Jejím cílem není pouze sdělit čtenáři určitý soubor informací o archeologických nalezištích, nálezech a výzkumech, ale především naučit jej archeologické lokality nalézt, vnímat a pochopit logiku jejich výpovědi. K tomu směřují především nové podrobné mapy, údaje o poloze v zeměpisných souřadnicích a většinou nové, profesionálně zpracované terénní fotografie. K publikaci existuje též webová stránka s mapami ke stažení, fulltextovou doplňující literaturou a galerií dalších fotografií. Prostřednictvím QR kódů je možné tato data načítat i do chytrých telefonů.

Archeologický atlas představuje 105 archeologických lokalit z území Čech. S výjimkou několika málo míst s významnými archeologickými výzkumy a muzei jde vždy o lokality, na kterých jsou dochovány na povrchu viditelné archeologické památky, ať už v podobě reliéfních terénních tvarů, nebo ruin staveb. Předložený výběr byl sestaven především tak, aby zachycoval lokality typické v širokém spektru jejich podob, funkcí a stáří. Archeologické památky jsou v tomto svazku chápány v dosud neobvyklé šíři, a to od jeskyň osídlených v paleolitu po vesnice vysídlené po 2. světové válce.

Povídání archeologů Martina Kuny a Jana Hasila uslyšíte ve Fokus kafe v Ústí nad Labem ve čtvrtek 10. prosince, začátek je v 18 hodin. V rámci večera se bude jako vždy soutěžit o knihu a šťastný výherce si odnese Archeologický atlas Čech domů jako krásný vánoční dárek.

Foto: Rolava, okres Sokolov, Karlovarský kraj. Zaniklý důlní závod a zajatecký tábor z druhé světové války. Kredit: Zuzana Kačerová, Archeologický ústav Akademie věd České republiky.