Děčín

22. listopadu

Radioastronomie: Jak funguje, její historie a současnost

Elektromagnetické záření je nejbohatším zdrojem informací o blízkém i vzdáleném vesmíru. Naše atmosféra dobře propouští jen některé oblasti spektra: viditelné světlo, několik úzkých oken v infračerveném záření a široké okno v radiových vlnách. Není proto divu, že se radioastronomie stala prvním odvětvím astronomie, které využívá jiný než optický obor. Ve čtvrtek 22. listopadu o tom bude v děčínské kavárně Coffee & Books vyprávět astrofyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z pražského ČVUTHvězdárny a planetária hl. města Prahy a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Od katodových paprsků do nitra atomu

Katodové paprsky byly velkou fyzikální záhadou druhé poloviny 19. století. Výzkum jejich vlastností přinesl nečekané zvraty: stály u objevu paprsků X, radioaktivity i u odhalení první elementární částice – elektronu. Od ní pak byl už jen krok k vyřešení struktury atomu. Byl to ale opravdu jen krok? S fyzikem doc. RNDr. Stanislavem Danišem, Ph.D. z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek 15. listopadu v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně vrátíme do časů přelomových objevů, kdy byla objasněna povaha základních stavebních částic hmoty a kdy se tvořil nový pohled na svět kolem nás – s přívlastkem kvantový.

14.02. 2017

Jak se kope a fotí v Abúsíru

Jak vypadá obyčejný den na archeologickém výzkumu na české koncesi v egyptském Abúsíru? S jeho každodenním chodem vás seznámí egyptoložka Mgr. et Mgr. Veronika Dulíková, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze a fotograf, pedagog a popularizátor vědy MgA. Ing. Martin Frouz Ph.D., který s našimi egyptology dlouhodobě spolupracuje. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe se s nimi setkáte v úterý 14. února.

Dozvíte se také mnoho zajímavého o pořizování terénní dokumentace, zejména fotodokumentaci nálezů a archeologických situací. Vzhledem k tomu, že egyptský památkový zákon neumožňuje z Egypta vyvážet žádné nálezy, je důkladná dokumentace a výsledky nejrůznějších analýz to jediné, co opouští zemi na Nilu společně se členy expedice.

Povídání egyptoložky Veroniky Dulíkové a fotografa Martina Frouze začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce i článku © Martin Frouz