Tisá

28. února

Počasí a podnebí aneb Co se děje kolem nás (a proč)

Meteorolog Mgr. Martin Novák z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem se ve čtvrtek 28. února představí návštěvníkům kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku v roli informovaného průvodce člověka informačního věku světem počasí a soudobé meteorologie, a tak trochu i podnebí a klimatologie.

21.02.2019

Řízená evoluce nových bílkovin: Nobelova cena za chemii 2018

Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získala jí po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry badání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně. Víc vám prozradí biolog a biotechnolog doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Ve čtvrtek 21. února na teplické hvězdárně.

14.02. 2017

Jak se kope a fotí v Abúsíru

Jak vypadá obyčejný den na archeologickém výzkumu na české koncesi v egyptském Abúsíru? S jeho každodenním chodem vás seznámí egyptoložka Mgr. et Mgr. Veronika Dulíková, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze a fotograf, pedagog a popularizátor vědy MgA. Ing. Martin Frouz Ph.D., který s našimi egyptology dlouhodobě spolupracuje. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe se s nimi setkáte v úterý 14. února.

Dozvíte se také mnoho zajímavého o pořizování terénní dokumentace, zejména fotodokumentaci nálezů a archeologických situací. Vzhledem k tomu, že egyptský památkový zákon neumožňuje z Egypta vyvážet žádné nálezy, je důkladná dokumentace a výsledky nejrůznějších analýz to jediné, co opouští zemi na Nilu společně se členy expedice.

Povídání egyptoložky Veroniky Dulíkové a fotografa Martina Frouze začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce i článku © Martin Frouz