21. září

Jak se zvířata orientují: mechanismy a mozkový podklad

O prostorové navigací zvířat pohovoří Mgr. Kamil Vlček, Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. Pokusí se objasnit záhadu, jak zvířata dovedou navigovat na velké vzdálenosti, např. při migraci nebo návratu na hnízdiště, a jaká při tom používají vodítka. Zmíní čichovou a magnetickou orientaci i sluneční kompas. Popíše různé typy reprezentací prostoru, vnitřních map, která zvířata i lidé používají a jak s nimi souvisí navigační strategie. Nakonec se zaměří na mozkový podklad navigace, včetně speciálních typů mozkových buněk sloužících k práci s různými vlastnostmi prostoru. Teplické Café Nobel se uskuteční ve čtvrtek 21. září.

Schizofrenie v otázkách a odpovědích

Jak se tato duševní porucha projevuje? Umíme ji spolehlivě rozpoznat a léčit? Proč nemocní neužívají ordinované léky, a lze schizofrenii předejít? O tom bude hovořit prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D. z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dozvíte se, co moderní psychiatrie nemocným se schizofrenií nabízí. Může veřejnost ovlivnit prognózu lidí trpících schizofrenií? Přednáška z cyklu Café Nobel přinese ve čtvrtek 14. září odpovědi nejen na tyto otázky.

14.02. 2017

Jak se kope a fotí v Abúsíru

Jak vypadá obyčejný den na archeologickém výzkumu na české koncesi v egyptském Abúsíru? S jeho každodenním chodem vás seznámí egyptoložka Mgr. et Mgr. Veronika Dulíková, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze a fotograf, pedagog a popularizátor vědy MgA. Ing. Martin Frouz Ph.D., který s našimi egyptology dlouhodobě spolupracuje. Na Café Nobel v ústeckém Fokus kafe se s nimi setkáte v úterý 14. února.

Dozvíte se také mnoho zajímavého o pořizování terénní dokumentace, zejména fotodokumentaci nálezů a archeologických situací. Vzhledem k tomu, že egyptský památkový zákon neumožňuje z Egypta vyvážet žádné nálezy, je důkladná dokumentace a výsledky nejrůznějších analýz to jediné, co opouští zemi na Nilu společně se členy expedice.

Povídání egyptoložky Veroniky Dulíkové a fotografa Martina Frouze začne v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem v obvyklém čase – v 18 hodin.

Foto v hlavičce i článku © Martin Frouz