21.11.2024
Co nahradí uhlí? Defosilizovaná energetická koncepce aneb Čekání na Velkou katalytickou revoluci
14.11.2024
BEZ KOFEINU: Polární záře v historii a současnosti, ve vědě i v umění
Sluneční aktivita je letos tak silná, že je polární záře čili aurora vidět občas i u nás. Jak ale vzniká, od kdy si jí lidé všímali a co si o ní vyprávěli? O kosmickém počasí i o tom, jak souvisí aurora se Sluncem a zemským magnetismem bude především dětem a mládeži vyprávět RNDr. Zbyšek Mošna, PhD z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR ve čtvrtek 14. listopadu v ústeckém muzeu.
Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.
Pravěké jeskynní malby byly po objevení těch prvních v jeskyni Altamira na severu Španělska považovány za podvrh; to bylo v roce 1879. Tehdejší specialisté na prehistorii byli přesvědčeni, že pravěký člověk, současník mamutů a jeskynních medvědů, byl primitivní tvor bez větších schopností se umělecky vyjadřovat. S odstupem několika desetiletí odborná i laická veřejnost změnila názor, a to především díky dalším objevovaným podzemním galeriím. Dnes již dávno nikdo nepochybuje o tom, že tvůrci maleb na stěnách jeskyní byli skutečně naši vzdálení předkové. Vydejme se po jejich stopách!
Přednáška geologa Jaroslava Kadlece začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.
Foto: Malby z jeskyně Lascaux. Zdroj: Wikimedia Commons, public domain
© 2012 UJEP |