Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

03.07.2025

Tibet ve 21. století

Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila PtáčkováOrientálního ústavu Akademie věd České republiky.


12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

16.07. 2020

Za pravěkými malbami do jeskyní ve Francii

Většina dochovaných podzemních galerií, v nichž pravěcí umělci před mnoha tisíciletími zachytili výjevy ze světa, ve kterém žili, se dnes nachází na území Francie. Pravěké jeskynní malby dodnes fascinují každého, kdo se s nimi setká. K takovým obdivovatelům patří i geolog doc. RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. O své cestě za pravěkým uměním bude vyprávět ve čtvrtek 16. července na teplické hvězdárně.

Pravěké jeskynní malby byly po objevení těch prvních v jeskyni Altamira na severu Španělska považovány za podvrh; to bylo v roce 1879. Tehdejší specialisté na prehistorii byli přesvědčeni, že pravěký člověk, současník mamutů a jeskynních medvědů, byl primitivní tvor bez větších schopností se umělecky vyjadřovat. S odstupem několika desetiletí odborná i laická veřejnost změnila názor, a to především díky dalším objevovaným podzemním galeriím. Dnes již dávno nikdo nepochybuje o tom, že tvůrci maleb na stěnách jeskyní byli skutečně naši vzdálení předkové. Vydejme se po jejich stopách!

Přednáška geologa Jaroslava Kadlece začne na hvězdárně v Teplicích jako obvykle v 18 hodin.

 

Foto: Malby z jeskyně Lascaux. Zdroj: Wikimedia Commons, public domain


  © 2012 UJEP