27.03.2025
Povrch Země je neustále přetvářen; výraznou měrou se na tom podílí sopečná činnost. Přestože se jednotlivé sopky od sebe významně liší, můžeme v jejich chování najít určité vzory, které odráží procesy spjaté s deskovou tektonikou. V rámci děčínské přednášky planetárního geologa Mgr. Petra Brože, Ph.D. z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se ve čtvrtek 27. března v kavárně Coffee & Books seznámíme s jednotlivými sopečnými druhy, vysvětlíme si, proč soptí rozdílně a jaké mají jednotlivé druhy sopečného běsnění dopady na krajinu i člověka. Dozvíte se tak, proč pro nás některé sopky nepředstavují výraznější nebezpečí, zatímco jiných bychom se měli oprávněně obávat.
20.03.2025
Konec všeho… Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru?
Co loni v červnu zapříčinilo vznik tornáda na Moravě? Jak rozsáhlé byly škody tornádem způsobené a jak probíhal terénní průzkum po události? O tom bude ve čtvrtek 19. května na teplické hvězdárně povídat meteorolog, prognostik Mgr. Radek Tomšů z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologickém ústavu v Ústí nad Labem.
Dozvíte se, proč se tornádo vyskytlo zrovna na jižní Moravě a jak výjimečné bylo v evropském měřítku? Můžeme podobné tornádo očekávat i v budoucnu a souvisí jeho výskyt se změnou klimatu?
Přednáška Radka Tomšů na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Obrázek v abstraktu:
Následky tornáda z 24. června 2021 v Moravské Nové Vsi. Foto: Tadeáš Bednarz, zdroj Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0
Obrázek v článku:
Tornádo na jižní Moravě. Foto © Dominik Herka, archiv R. Tomšů
![]() |
© 2012 UJEP |