Tisá

27. února

 

 
Aktuality

27.02.2025

Co se skrývá v pralese aneb Ještě je co objevovat

V nepřístupných oblastech Amazonie dosud žijí nepoznaná a často pozoruhodná zvířata. Máte-li štěstí, můžete tato místa navštívit, nové druhy najít, pojmenovat je a poznat způsob jejich života. O své práci v amazonských lesích bude ve čtvrtek 27. února vyprávět zoolog RNDr. Jiří Moravec, CSc. z Národního muzea v Praze, autor knihy Za neznámými tvory amazonských lesů, v kavárně a restauraci Refugio v Tisé.


20.02.2025

Poprvé na kometě

Evropská sonda Rosetta si připsala hned několik prvenství. Tím nejzásadnějším bylo úspěšné přistání jejího modulu Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v listopadu 2014. To ale nebylo všechno. Celou mimořádně úspěšnou misi sondy Rosetta pro vás zrekapituluje popularizátor kosmonautiky Dušan Majer, šéfredaktor webu Kosmonautix.cz. Ve čtvrtek 20. února v Teplicích. Koná se v teplickém planetáriu!



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

19.05. 2022

Tornádo na jižní Moravě rok poté

 

Co loni v červnu zapříčinilo vznik tornáda na Moravě? Jak rozsáhlé byly škody tornádem způsobené a jak probíhal terénní průzkum po události? O tom bude ve čtvrtek 19. května na teplické hvězdárně povídat meteorolog, prognostik Mgr. Radek Tomšů z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologickém ústavu v Ústí nad Labem.

Dozvíte se, proč se tornádo vyskytlo zrovna na jižní Moravě a jak výjimečné bylo v evropském měřítku? Můžeme podobné tornádo očekávat i v budoucnu a souvisí jeho výskyt se změnou klimatu?

Přednáška Radka Tomšů na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.

 

Obrázek v abstraktu:

Následky tornáda z 24. června 2021 v Moravské Nové Vsi. Foto: Tadeáš Bednarz, zdroj Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0

 

Obrázek v článku:

Tornádo na jižní Moravě. Foto © Dominik Herka, archiv R. Tomšů


  © 2012 UJEP