19.12.2024
Darmok and Jalad at Tanagra: jak si (ne)porozumět s mimozemšťany
12.12.2024
Máte trochu chaos v tom, co se dnes na Blízkém východě děje? Neustále slýcháme, že co muslim, to terorista, až se téměř zdá, že tam žádný slušný člověk nežije. Jak to na Blízkém východě vypadá, jaké je historické pozadí i současná situace? O tom bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku – ve čtvrtek 12. prosince.
Málokterý národ byl schopen „naplánovat“ svou pozemskou existenci na určité období a pak pokorně přijmout svůj konec, tak jako dodnes tajemní Etruskové, kteří obývali Itálii v posledním tisíciletí starého letopočtu. V ústeckém Fokus kafe o nich bude 11. února vyprávět archeolog PhDr. Martin Trefný, Ph.D. z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové, zároveň ředitel Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.
Etrusky představí jako lid, který se posunul v čase od sídlení v dřevěných a hliněných chýších až po kamenná města s pravidelným pravoúhlým plánem a výstavnými chrámy. O Etruscích se říkalo, že ovládají nejtajnější věštecké umění a také vládnou blesky. Zanechali po sobě honosné hrobky s překrásnými nástěnnými malbami. Stali se učiteli a inspirátory světovládných Římanů, kteří se jim za to odvděčili politickým a pak i kulturním ovládnutím.
Vliv Etrusků nesahal ovšem jen do Středomoří, překračoval dokonce i Alpy. O tom svědčí řada etruských výrobků na dvorech evropských knížat doby železné. V určitém smyslu tak Etruskové představují jakýsi pravzor nynější jednotné Evropy. Jak také archeolog Martin Trefný připomene, od Etrusků se v mnohém můžeme poučit i dnes; zároveň nám ukazují, jak pomíjivá je veškerá světská sláva. Povídání v ústeckém Fokus kafe začne v obvyklém čase, tedy v 18 hodin.
Foto: Malba z etruské hrobky. Snímek z archivu Martina Trefného
© 2012 UJEP |