Ústí nad Labem

3. července

 

 
Aktuality

12.06.2025

Teorie strun: od historie po současnost

Moderní fyzika stojí na dvou pilířích: kvantové mechanice a obecné teorii relativity. První teorie pracuje ve zjednodušení absolutního prostoru, zato nahrazuje částice vlnami. Druhá popisuje dynamické zakřivování prostoru hmotou a energií, neumí však pracovat s kvantovou povahou částic. Snaha o popis fyzikální reality s oběma experimentálně potvrzenými aspekty vede k teorii strun. V přednášce teoretického fyzika Mgr. Martina Schnabla, Ph.D. Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se seznámíte s jejími základními tezemi a výsledky, současnými limity a také vztahy k ostatním partiím moderní fyziky a matematiky. Ve čtvrtek 12. června na teplické hvězdárně.


05.06.2025

O kamenných (smírčích) křížích na Ústecku a Děčínsku

PRO VELKÝ ZÁJEM OPAKUJEME 
Proč kamenné kříže oblouznily tolik badatelů? Jsou všechny „tajemné“ nebo se u některých lze dopátrat jejich příběhu? A proč by měly zůstat stát, kde stojí?... Pouť po křížích z Ústecka a Děčínska podnikneme spolu s regionální historičkou Mgr. Natalií Belisovou. Koná se ve čtvrtek 5. června v Oblastním muzeu v Ústí nad Labem.



Café Nobel na Facebooku

 

Café Nobel na YouTube 

13.07. 2023

SpaceX – historie, současnost i budoucnost

Před pár lety vlétla do stojatých vod kosmonautiky jako dravá štika americká společnost SpaceX. Popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz Dušan Majer bude ve čtvrtek 13. července v ústeckém muzeu vyprávět o její cestě na výsluní – od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování Mezinárodní vesmírné stanice až k plánům těžkotonážního raketového nosiče.

Nutná rezervace na adrese muzeumusti@muzeumusti.cz!

Firma SpaceX dnes tvoří páteř nejen americké, ale i celosvětové kosmonautiky. Není výjimkou, že její rakety Falcon občas startují i několikrát týdně. Jakým problémům však firma SpaceX čelila ve svých začátcích a co jí umožnilo se tak výrazně prosadit na globálním trhu? V rámci přednášky projdeme celou historii firmy od prvotních nezdarů s raketami Falcon 1, popíšeme si genezi Falconu 9, vysvětlíme, jak funguje přistávání a znovupoužitelnost prvních stupňů raket, čímž se SpaceX asi nejvíce proslavila u široké veřejnosti. 

Nevynecháme ani systém Starlink, který má za úkol pokrýt celý svět vysokorychlostním a spolehlivým připojením k internetu, ani kosmické lodě, které vozí astronauty i zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V závěru přednášky se dostaneme až k Super Heavy Starship, nejsilnější raketě, jaká kdy vznikla a s jejíž pomocí bychom se snad jednou mohli jakožto lidstvo vydat na kolonizační výpravu k Marsu.

Přednáška v Muzeu města Ústí nad Labem začne jako obvykle v 17 hodin.

Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

 

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com


  © 2012 UJEP