03.07.2025
Rozvojová a etnická politika Číny 21. století s konečnou platností propojila tibetské oblasti s těmi čínskými. Intenzivní rozvoj na západě Číny v posledních 20 letech zásadně ovlivnil nejen krajinu, životní prostředí, ale i každodenní život Tibeťanů. Ve čtvrtek 3. července o tom bude v ústeckém muzeu povídat sinoložka a tibetoložka Dr. Jarmila Ptáčková z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky.
12.06.2025
Teorie strun: od historie po současnost
Svět vnímáme prostřednictvím smyslů. Zvířecí smysly se ale od těch našich často dramaticky liší – živočichové proto mohou vnímat svět úplně jinak než my. Ve čtvrtek 20. ledna o tom bude v rámci Café Nobel na teplické hvězdárně povídat odborník na biotechnologie a popularizátor vědy prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, který zároveň přednáší biotechnologii na několika našich univerzitách.
Pes žije ve světě pachů, paúhoř ve světě elektrických polí a netopýr vnímá okolí sluchem. S Jaroslavem Petrem se vydáme na krátkou exkurzi do říše zvířecích smyslů, která je plná překvapení. Napsal o tom i knížku Desatero smyslů, která v roce 2021 získala ocenění Magnesia litera v kategorii populárně-naučných publikací. Přednáška na hvězdárně v Teplicích začne jako obvykle v 18 hodin.
Své místo si můžete rezervovat na adrese hap@hapteplice.cz.
Podle platných nařízení se přednášky mohou zúčastnit pouze návštěvníci s potvrzením o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci COVID 19.
Děti do 12 let věku se mohou zúčastnit bez omezení, pokud nevykazují žádné klinické příznaky; neočkovaná mládež do 18 let a „rozočkovaní“ návštěvníci se musí prokázat čerstvým negativním PCR testem (maximálně 72 hod. starý).
Příslušné certifikáty si prosím vezměte s sebou. Všichni účastníci přednášky musí mít nasazený respirátor a dodržovat příslušná hygienická opatření.
Ilustrační foto: Pixabay.com
![]() |
© 2012 UJEP |